Likwidacja miejsc postojowych na chodnikach

Nie można wytyczać miejsc parkingowych na chodniku, jeżeli po ich wyznaczeniu nie zostanie odpowiednia, określona przepisami, ilość miejsca dla pieszych – tak w skrócie podsumować można zalecenia dla ZIKiT, jakie wydał urząd wojewódzki. Dlatego w tym tygodniu zniknie część miejsc postojowych z ulic w centrum miasta.

 

Likwidacja miejsc postojowych na chodnikach
Fot. Zarząd Infrastruktury Komunalnej i Transportu w Krakowie

Szczegółowe wytyczne dotyczące wyznaczania miejsc do parkowania na chodnikach znaleźć można w rozporządzeniu Ministra Infrastruktury w sprawie szczegółowych warunków technicznych dla znaków i sygnałów drogowych oraz urządzeń bezpieczeństwa ruchu drogowego i warunków ich umieszczania na drogach. Zgodnie z pkt. 5.2.4 załącznika nr 2 do powyższego rozporządzenia: Przy wyznaczeniu tej strefy (miejsca postojowego) linia równoległa do krawężnika powinna być umieszczona w taki sposób, aby szerokość chodnika pozostawionego dla ruchu pieszych wynosiła co najmniej 2,0 m. Wyjątkowo dopuszcza się pozostawienie chodnika o szerokości 1,5 m.

W związku z tym, oraz zgodnie z art. 47. ust. 1 ustawy Prawo o ruchu drogowym, Zarząd Infrastruktury Komunalnej i Transportu przeprowadził inwentaryzację wszystkich miejsc postojowych, wytyczonych oznakowaniem pionowym i poziomym, w centrum Krakowa. W przypadku, w którym nie jest zachowane przepisowe zachowanie szerokości chodnika przestrzeni dla pieszego, miejsce do parkowania musi zostać zlikwidowane.

Tak się stanie na kilku ulicach w centrum:
- ul. Starowiślnej (od ul. Berka Joselewicza do ul. Dietla),
- ul. Krakowskiej (od placu Wolnica do ul. Dietla),
- ul. Dietla (od ul. Bożego Ciała do ul. św. Sebastiana),
- ul. Stradomskiej (od ul. Dietla do wysokości posesji 16 i 18)

Ponadto na ul. Meiselsa (od ul. Krakowskiej do ul. Augustiańskiej) oraz ul. Loretańskiej (od ul. Jabłonowskich do ul. Studenckiej) będzie zmiana sposobu parkowania, co niesie za sobą ograniczenie ilości miejsc postojowych.

 

Tagi: prawo, ZIKiT

Pokaż metkę
Autor: ZIKiT
Osoba publikująca: Piotr Hamarnik
Podmiot publikujący: ZIKiT Kraków