Europejski Tydzień Zrównoważonej Mobilności

W piątek, 16 września, rozpocznie się w Krakowie Europejski Tydzień Zrównoważonej Mobilności. W tym czasie krakowianie z pewnością zauważą kilka, wprowadzonych eksperymentalnie, zmian w organizacji ruchu.

Europejski Tydzień Zrównoważonej Mobilności
Fot. Zarząd Infrastruktury Komunalnej i Transportu w Krakowie

I tak na kilka dni w na ulicach dochodzących do Placu Nowego na Kazimierzu (ul. Estery, Meiselsa, Nowej, Warszauera) oraz wokół samego placu będą mogli poruszać się samochodem tylko mieszkańcy i dostawcy. W tych dniach ograniczona będzie również możliwość przejazdu ul. Podzamcze (w stronę ul. Straszewskiego). W ten sposób ZIKiT będzie testował, jak sprawdzą się rozwiązania o które zabiegają mieszkańcy. Jeśli zdadzą egzamin to w przyszłości mają szansę obowiązywać już na stałe.

Ponadto podczas tygodnia mobilności rozpoczniemy realizację zaleceń Wojewody sprowadzających się do likwidacji miejsc postojowych, które wyznaczone są na chodnikach pozostawiając zbyt małą ilość miejsca dla pieszych.  W pierwszej kolejności zmiany zostaną wprowadzone na odcinku ul. Starowiślnej (od ul. Berka Joselewicza do ul. Dietla), ul. Krakowskiej (od placu Wolnica do ul. Dietla), ul. Dietla i części ul. Stradomskiej. Przez wiele lat ZIKiT szukał kompromisu dla pogodzenia interesów pieszych i kierowców, jednak stosowana w Krakowie interpretacja przepisów została uznana za niewłaściwą w trakcie kontroli urzędu wojewódzkiego. Obecnie trwa inwentaryzacja ulic w których wprowadzone zostaną zakazy parkowania lub ograniczenia ilości dostępnych miejsc postojowych.

Europejski Tydzień Zrównoważonej Mobilności potrwa do 22 września. Warto wiedzieć, że już od piątku (16.09) na Rondzie Mogilskim rusza ZIKiT-owy Punkt Rowerowy, w którym będzie można zrobić bezpłatny przegląd roweru i np. wyregulować hamulce i przerzutki. Stoisko będzie czynne w godz. 14-18 do czwartku (22.09) z wyjątkiem niedzieli (18.09). Ta inicjatywa ma przypomnieć rowerzystom, że nie możemy mówić o bezpiecznej jeździe na dwóch kółkach, jeśli nie zadbamy o pełną sprawność naszego pojazdu.

ETZM zostanie zwieńczony Europejskim Dniem bez Samochodu, który wypada w czwartek (22.09). W tym dniu wszyscy kierowcy mogą poruszać się Komunikacją Miejską w Krakowie za darmo, jeżeli będą mieli przy sobie ważny (aktualne badania techniczne!) dowód rejestracyjny pojazdu. W sumie na jednym dowodzie może poruszać się tyle osób na ile zarejestrowany jest dany samochód.

Pokaż metkę
Autor: ZIKiT
Osoba publikująca: Michał Pyclik
Podmiot publikujący: ZIKiT Kraków