Pomnik na miarę wieszcza

Najbardziej rozpoznawalny krakowski pomnik przedstawiający Adama Mickiewicza zostanie w przyszłym roku odnowiony. Zarząd Infrastruktury Komunalnej i Transportu zabiega o zabezpieczenie na ten cel w miejskim budżecie około 150 tys. zł. Prace mają objąć czyszczenie monumentu oraz konserwację figur i cokołu.

Pomnik na miarę wieszcza
Fot. Kraków.pl

W 2016 roku taką kompleksową konserwację przeszedł Pomnik Grunwaldzki na Placu Matejki. Do odnowy wykorzystano 60 kilogramów ścierniwa, które powstało ze sproszkowanych łupin orzechów arachidowych oraz kilka kilogramów wosku. Na taki remont  Pomnik Grunwaldzki czekał 40 lat. Prace zakończyły się przed startem sezonu turystycznego – podobnie chcielibyśmy zrealizować prace przy pomniku w Rynku Głównym.

Trwają ustalenia w jaki sposób oczyszczany będzie pomnik Adama Mickiewicza, już jednak wiadomo, że najwięcej zabrudzeń pochodzi od najbliższych sąsiadów wieszcza, czyli od krakowskich gołębi. Prawdopodobnie i w tym przypadku do czyszczenia metalu wykorzystane zostaną łupiny orzechów arachidowych. Obecnie trwa konsultacja programu prac z konserwatorem zabytków, opracowanego na zlecenie ZIKiT. Pomnik wieszcza nie był remontowany od blisko 20 lat i z pewnością końcowe efekty prac będą widoczne dla krakowian i turystów.

Pomnik Adama Mickiewicza w Krakowie, o wysokości 10 m, przedstawia poetę stojącego na postumencie u stóp którego, na wielostopniowym cokole znajdują się cztery alegorie: Ojczyzna, Męstwo, Nauka i Poezja. Odsłonięcie pomnika miało miejsce 16 czerwca 1898 roku. W sierpniu 1940 r. został uszkodzony przez hitlerowców. Po wojnie został zrekonstruowany na podstawie elementów znalezionych na złomowisku w Hamburgu. Ponowne odsłonięcie odbyło się 26 listopada 1955 r., w 100. rocznicę śmierci poety.

 

 

 

Pokaż metkę
Autor: ZIKiT
Osoba publikująca: Michał Pyclik
Podmiot publikujący: ZIKiT Kraków