Samolot z Bielan czeka na remont

170 tysięcy złotych – tyle może kosztować remont konserwatorski Jaka-23, który od kilkudziesięciu lat stoi na krakowskich Bielanach i wymaga już pilnej interwencji. Uchwałę w tej sprawie, na wniosek mieszkańców, podjęła Rada Dzielnicy VII Zwierzyniec. Zarząd Infrastruktury Komunalnej i Transportu poparł inicjatywę ze względu na wyjątkowe znaczenie tego obiektu dla mieszkańców oraz jego wartość historyczną, gdyż jest to jeden z ostatnich zachowanych tego typu samolotów. ZIKiT zgłosi w tym roku renowację samolotu do Wieloletniej Prognozy Finansowej.

Samolot z Bielan czeka na remont
Fot. S.Filipiak

Remont konserwatorski unikatowego egzemplarza jest pilny i niezbędny. Rada Dzielnicy VII wnioskuje również o przebudowę placu, tak aby lepiej wyeksponować zabytek i iluminację, by był widoczny także w nocy. Brakuje ponadto zarządcy obiektu, który zaopiekuje się nim w przyszłości. Samolot postawili w tym miejscu piloci wojskowi, ale ze względu na upływ czasu i to, że wielu z lotników już nie żyje, trudno ustalić kto był tego inicjatorem.

Jak-23 ma swoją historię. Został zaprojektowany jako prosty i lekki myśliwiec odrzutowy z inicjatywy Aleksandra Jakowlewa (stąd nazwa), radzieckiego konstruktora samolotów. Głównym użytkownikiem Jak-ów, poza ZSRR, była Polska, w której posiadaniu było ok. 100 sztuk. Do czasów współczesnych zachowało się tylko kilka. Po 1956 r. , kiedy Jak-23 został wycofany z produkcji, jej wznowieniem zainteresowane były zakłady lotnicze w Mielcu, ale w końcu zrezygnowano z tego pomysłu na rzecz produkcji MiGa-15.

 

Pokaż metkę
Autor: ZIKiT
Osoba publikująca: Michał Pyclik
Podmiot publikujący: ZIKiT Kraków