Więcej światła w tunelu KST

Na przełomie września i października odbędzie się kompleksowy przegląd oświetlenia w tunelu Krakowskiego Szybkiego Tramwaju, pierwszy na taką skalę od otwarcia, czyli od 2008 r. Po przeglądzie zostaną naprawione ewentualne usterki, uzupełnione brakujące źródła świetlne, a następnie lampy zostaną dokładnie oczyszczone z zabrudzeń.

Więcej światła w tunelu KST
Fot. tunel kst

Wymienione zostaną także oprawy oświetlenia awaryjnego, czyli lampy ewakuacyjne, których zadaniem jest oświetlenie tunelu w razie awarii. Obecnie zamontowane są tutaj świetlówki, które będą wymienione na lampy ledowe.

W tunelu KST znajduje się w sumie ponad 1000 lamp. Najbardziej zabrudzone są oprawy typu downlight, które mieszczą się w suficie tunelu. Ich czyszczenie wykonywać będą pracownicy na podnośnikach, mający specjalne uprawnienia do wykonywania takich prac. Czyszczenie i wymiana po przeglądzie potrwa około miesiąca.

To nie są jedyne nowości związane z oświetleniem tunelu KST. Jak już informowaliśmy, od początku lipca tunel w rejonie Dworca Głównego rozświetla 250 świateł ledowych, dzięki czemu światło rozchodzi się bardziej równomiernie, jest jaśniejsze, a lampy energooszczędne. Oświetlenie zostało wymienione bezkosztowo. Firma, która bezpłatnie przekazała i zamontowała światła, będzie je także obsługiwać jako serwis. W zamian za to gmina Kraków zapłaci wykonawcy tyle, ile uda się zaoszczędzić na montażu ekologicznych lamp pod względem zużycia energii. Kolejna partia lamp zostanie prawdopodobnie zamontowana w pobliżu stacji Politechnika Krakowska.

 

 

 

Tagi: remonty, ZIKiT

Pokaż metkę
Autor: ZIKiT
Osoba publikująca: Michał Pyclik
Podmiot publikujący: ZIKiT Kraków