Kraków bez korków, hałasu i spalin

Czy jesteśmy w stanie zrezygnować z podróży samochodem po Krakowie? Tak, i najlepszym tego dowodem były Światowe Dni Młodzieży, kiedy miasto zdominowali pasażerowie komunikacji miejskiej, piesi i rowerzyści. Fundacja Otwarty Plan i ZIKiT w ramach kampanii edukacyjno-informacyjnej „Kraków. Mobilność aktywna” będą zachęcać krakowian do zmiany nawyków komunikacyjnych. Na mieście pojawiły się już pierwsze citylighty, a akcja promocyjna potrwa aż do jesieni.

Kraków bez korków, hałasu i spalin
Fot. ZIKiT

- Podczas ŚDM krakowianie pokazali, że doskonale wiedzą czym jest mobilność aktywna i że można do celu dotrzeć pieszo, rowerem czy tramwajem. Kraków przez tydzień wyróżniały tłumy kolorowej i uśmiechniętej młodzieży z całego świata i zaskakująco ciche, bezpieczne i przejezdne ulice. I nawet jeśli na początku kierowcy narzekali na ograniczenia, to potem pojawiło się coraz więcej głosów, że Kraków stał się miastem, w którym żyje się lepiej – bez korków, hałasu i trujących spalin – mówi Małgorzata Małochleb z Fundacji Otwarty Plan.

Pomysłodawcy szukają wśród mieszkańców Krakowa ambasadorów idei, którzy po pierwsze sami przekonani są do ekologicznych sposobów podróży po mieście, a po drugie będą chętni, żeby przekonać do tego innych.

- Naszym wzorem są zachodnioeuropejskie miasta, które już przekonały mieszkańców do korzystania z innych środków transportu niż samochód. Głęboko wierzę, że w Krakowie taka przemiana też jest możliwa – dodaje Małgorzata Małochleb.

Na razie w Krakowie na przystankach tramwajowych i autobusowych pojawiają się kolejne plakaty zachęcające do korzystania z roweru czy komunikacji, np. w drodze do pracy czy w trakcie odwożenia dziecka do szkoły czy przedszkola. Najmłodsi  i młodzież zresztą zyskają szczególne miejsce w tej kampanii, bo już z początkiem roku szkolnego będą zaproszeni na warsztaty edukacyjne, skierowane do uczniów szkół podstawowych i ponadpodstawowych. Będzie to tym bardziej pożyteczne, ponieważ od 1 września zapowiadane są w Krakowie bezpłatne przejazdy komunikacją miejską dla uczniów podstawówek. Warto dodać, że również krakowskie przedszkolaki będą zwolnione z opłaty za przejazdy.

W kolejnych etapach kampanii przewidziana jest emisja spotu w pojazdach komunikacji miejskiej, organizacja czterech debat poświęconych mobilności aktywnej, ulotki rozdawane na ulicach Krakowa oraz specjalne happeningi w trakcie Europejskiego Tygodnia Zrównoważonego Transportu. Trwają także prace nad aktualizacją rowerowej mapy Krakowa. Kampania finansowana jest ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska.

Gorąco zachęcamy do aktywnego udziału w akcji! O szczegółach będziemy informować na bieżąco.

Pokaż metkę
Autor: ZIKiT
Osoba publikująca: Piotr Hamarnik
Podmiot publikujący: ZIKiT Kraków