Pierwszy dzień ŚDM w komunikacji miejskiej

Wczoraj przez cały czas inspektorzy ZIKiT monitorowali sytuację na ulicach Krakowa dzięki 24-godzinnym dyżurom w Centrum Sterowania Ruchem oraz bezpośrednio w terenie. Nie był to łatwy dzień, bo sytuacja na mieście rozwijała się bardzo dynamicznie, a grupy pielgrzymów – mimo wcześniejszych zapowiedzi, że będą przemieszczać się głównie pieszo, chętnie korzystały z komunikacji miejskiej. Dlatego za każdym razem śpieszyliśmy im z pomocą.

Pierwszy dzień ŚDM w komunikacji miejskiej
Fot. ZIKiT

Gdy tylko okazało się, że dany przystanek zaczynał być przepełniony pasażerami, natychmiast wysyłaliśmy dodatkowe pojazdy, a gdy zachodziła taka konieczność, zamykaliśmy dodatkowe ulice z powodu bezpieczeństwa. Taka niespodziewana sytuacja miała miejsce np. w rejonie Sanktuarium, gdzie  w godzinach około południowych na przystanku zauważyliśmy szybko narastający tłum pielgrzymów. Natychmiast zostały ściągnięte dodatkowe tramwaje do Borku Fałęckiego, które wprawdzie od godz. 12 do 16 jechały z centrum puste, ale w przeciwnym kierunku, co minutę - dwie, odjeżdżały kompletnie zapełnione, co szacunkowo daje liczbę 30 - 40 tys. pielgrzymów-pasażerów.

Także wieczorem po zakończonej mszy św. na Błoniach udało się sprawnie rozładować tłum na ulicach, przy czym plan zakładał odwiezienie ludzi do godz. 2 w nocy, a już około północy dostaliśmy komunikat, że niektóre węzły zaczynają pustoszeć.  Nie przeszkodziło w tym nawet to, że część pielgrzymów pogubiła się w powrocie i specjalnie dla nich podstawiane były pojazdy na Salwator. Ponadto kierowcy autobusów zatrzymywali się nie tylko na przystankach, ale też po drodze, w miejscach gdzie zbierało się najwięcej pasażerów.

Dziś przed nami obsługa ruchu na trasach papieskich i w rejonie Łagiewnik, gdzie spodziewanych jest 80 tys. ludzi. To również nie będzie łatwy dzień, ale zrobimy wszystko, by krakowianie i nasi goście odczuli te utrudnienia w jak najmniejszym stopniu.

 

 

Pokaż metkę
Autor: ZIKiT
Osoba publikująca: Piotr Hamarnik
Podmiot publikujący: ZIKiT Kraków