Zmiany na ul. Kalwaryjskiej i ul. Zamoyskiego

Po spotkaniach z mieszkańcami i uwzględnieniu uwag uczestników konsultacji, w najbliższy weekend (od 25 lipca) ZIKiT wprowadza zmiany w organizacji ruchu na ul. Kalwaryjskiej i ul. Zamoyskiego. Będą one teraz monitorowane i w razie potrzeby – jeszcze korygowane. Wszystko powinno rozstrzygnąć się w ciągu miesiąca.

Zmiany na ul. Kalwaryjskiej i ul. Zamoyskiego
Fot. ZIKiT

Chodzi w skrócie o to, aby te główne ulice w centrum Starego Podgórza nie były traktowane jak drogi tranzytowe i wielkie parkingi, ale stały się bardziej przyjazne dla mieszkańców i pasażerów transportu zbiorowego.

W tym celu na ulicy Kalwaryjskiej został ustawiony separator oddzielający samochody od ruchu tramwajowego, dzięki czemu nie dojdzie do blokady torów i opóźnień w przejeździe tramwaju. Zmniejszą się również korki.

- W ten sposób czas przejazdu pomiędzy Rondem Matecznego a Koroną ulegnie skróceniu. Skorzystają na tym również mieszkańcy takich osiedli jak Cegielniana czy Borek Fałęcki, którzy dotrą pod Koronę w celu zrobienia zakupów lub skorzystania z usług w ciągu maksymalnie kwadransa, podczas gdy przy blokowaniu tramwajów w korku, podróż ta czasami trwała nawet dwa razy dłużej – mówi Łukasz Franek, zastępca dyrektora w Zarządzie Infrastruktury Komunalnej i Transportu.

Natomiast na ulicy Zamoyskiego powstanie kontrapas rowerowy, który zapewni bezpieczną jazdę rowerzystom i odwiedzie ich od jazdy po chodniku.

Realizacja nowej organizacji ruchu nie będzie wiązała się z likwidacją dużej ilości miejsc postojowych. Na ul. Zamoyskiego liczba miejsc zmniejszy się o 24, a na ul. Kalwaryjskiej o 30 i co ważne, tylko w godzinach 10-20. W pozostałych godzinach, w których najczęściej parkują mieszkańcy, te miejsca znów zostaną dopuszczone do parkowania. Dzięki zmianie w ciągu dnia, piesi odzyskają chodniki a malownicza przestrzeń Starego Podgórza, będzie bardziej widoczna.

Rys. Stare Podgórze: zakres zmian

podgórze

 

 

 

 

Pokaż metkę
Autor: ZIKiT
Osoba publikująca: Michał Pyclik
Podmiot publikujący: ZIKiT Kraków