Rower miejski wraca do Krakowa!

W piątek w Krakowie zostanie uruchomionych 200 rowerów miejskich, które będą dopuszczone do jazdy po mieście do końca sierpnia. Oznacza to, że krakowianie, turyści i wszyscy amatorzy dwóch kółek nie zostaną pozbawieni tej atrakcji w okresie wakacji, a już jesienią będą mieli szansę przesiąść się na rower czwartej generacji,  o który Kraków stara się już od ubiegłego roku. Jest o co walczyć, bo dzięki temu nasze miasto zyska innowacyjne i funkcjonalne jednoślady, w dodatku będziemy jedynym miastem w Polsce, w którym rower publiczny będzie dotowany z pieniędzy budżetu tylko w niewielkim stopniu, podczas gdy inne miasta dopłacają do systemu miliony złotych rocznie.  W czwartek została podpisana umowa koncesyjna na uruchomienie w Krakowie roweru 4G.

Rower miejski wraca do Krakowa!
Fot. ZIKiT

Od piątku w Krakowie ruszy 27 stacji rowerowych, w takich lokalizacjach jak w 2015 r., z tym że wyłączonych z systemu będzie 7 stacji w pobliżu centrum na czas wizyty Ojca Świętego (ich dokładna lista poniżej). W sumie do dyspozycji osób wypożyczających rowery będzie 200 pojazdów, na których krakowianie jeździli już w roku ubiegłym i które przez ostatnie dni przechodziły gruntowne przeglądy w punktach obsługi serwisowej. Tymczasowym operatorem roweru miejskiego od 15 lipca do 31 sierpnia będzie firma wyłoniona w przetargu. System będzie działał na zasadach zbliżonych do tych jakie użytkownicy już znają. Ważność zachowują także loginy, konta i zgromadzone środki użytkowników.

Prawdziwy przełom rowerowy w Krakowie nastąpi jednak jesienią, kiedy zostaną uruchomione rowery czwartej generacji, które będą służyć mieszkańcom przez najbliższe 8 lat. Jednoślady 4G to prawdziwa rewolucja technologiczna. Charakteryzują się dużą wytrzymałością i wysokim komfortem, a dzięki wyprostowanej pozycji podczas jazdy, są wysoko oceniane przez użytkowników. Fabrycznie wyposażone są w wał cardana zastępujący łańcuch, a zatem koniec z brudzeniem nogawek i serwisem w tym zakresie. Dodatkowe wyposażenie to m.in. koszyk stalowy, komputer pokładowy, aktywny gps i oświetlenie LED. Warto wiedzieć, że w nowym systemie wszystkie wcześniej założone konta i zgromadzone środki przez użytkowników będą nadal aktywne. Nowością jest także to, że rower miejski będzie obecny w Krakowie przez cały rok, także w zimie, jest zatem szansa udowodnić, że to całoroczny środek transportu.

- Ponadto chcielibyśmy, aby środki, które udało się zaoszczędzić dzięki postępowaniu koncesyjnemu, czyli około 3 mln zł,  zostały przeznaczone na poprawę jakości infrastruktury rowerowej – mówi Marcin Korusiewicz, Dyrektor Zarządu Infrastruktury Komunalnej i Transportu.

Przypomnijmy, że już w kwietniu ZIKiT wyłonił firmę, która zwyciężyła w postępowaniu koncesyjnym na operatora krakowskiego roweru publicznego. W przeprowadzonym zamówieniu, po szczegółowej i wielowątkowej weryfikacji, wybrano ofertę firmy BikeU z Warszawy, która jest częścią międzynarodowego koncernu, o bardzo dużym doświadczeniu w realizacji inwestycji w trybie koncesji i partnerstwa prywatno - publicznego. Zanim jednak doszło do podpisania umowy, dwóch oferentów z koncesji złożyło skargę do sądu i stąd cała procedura uruchomienia roweru miejskiego opóźniła się o kilka miesięcy.

Silna konkurencja oferentów wystawiła cierpliwość wszystkich nas na próbę, ale mamy nadzieję, że przeszkody już za nami i wkrótce wspólnie będziemy się cieszyć jazdą na najbardziej innowacyjnym rowerze w Polsce.

Lista stacji wyłączonych z systemu KMK Bike na czas Światowych Dni Młodzieży:

  • Cichy Kącik
  • Cracovia Błonia
  • Salwator
  • Centrum Kongresowe
  • Jubilat
  • Teatr Bagatela
  • Plac Wszystkich Świętych

Pokaż metkę
Osoba publikująca: Piotr Hamarnik
Podmiot publikujący: ZIKiT Kraków