Ul. Szymanowskiego po remoncie

Jutro około godz. 10 zostanie dopuszczona do ruchu ul. Szymanowskiego po remoncie. Prace zostały wykonane przed założonym terminem (listopad 2017) i kosztowały 1 mln 426 tys. zł. Remont poprawił estetykę i bezpieczeństwo na ulicy oraz uporządkowane zostało parkowanie pojazdów, wykonane nowe oświetlenie uliczne i odwodnienie całej ul. Szymanowskiego.

Ul. Szymanowskiego po remoncie
Fot. ZIKiT

Pierwszy etap prac wykonano w ubiegłym roku i obejmował odcinek od ul. Lea do ul. Karłowicza. Drugi etap z 2016 r. dotyczył odcinka od ul. Karłowicza do Czarnowiejskiej.

Remont był konieczny ponieważ nawierzchnia ulicy i chodniki były popękane i pofalowane od stojącej po deszczu wody oraz intensywnego użytkowania. Przebudowa wykonana została na podstawie dokumentacji projektowej uwzględniającej planowaną w przyszłości renowację Parku Krakowskiego, który bezpośrednio przylega do Ul. Szymanowskiego. Znajdują się też przy niej kamienice, stąd zauważalny jest duży ruch nie tylko samochodów, ale również pieszych.

W ramach remontu wykonane zostało nowe odwodnienie, oświetlenie, wymienione zostały chodniki i asfalt na jezdni. Ponadto powstały trzy przejścia dla pieszych w formie wyniesionych, czerwonych wysepek (3,5 x 5 m), które mają przynieść podobny efekt jak progi zwalniające.

- Z uwagi na pobliski park i kamienice, czyli duży ruch pieszych, potrzeby tej grupy użytkowników została przez nas szczególnie potraktowana – mówi Marcin Korusiewicz, dyrektor Zarządu Infrastruktury Komunalnej i Transportu.

Także z tej przyczyny wprowadzona została na ul. Szymanowskiego strefa  ograniczonej prędkości do 30 km/h (znak B-43).

Przebudowane zostały dwa skrzyżowania: ul. Szymanowskiego i ul. Karłowicza oraz ul. Szymanowskiego i ul. Chopina, dzięki czemu kierowcy mają lepszą widoczność i bezpieczniejszy przejazd. Przy skrzyżowaniach ustawione są także stojaki rowerowe.

Uporządkowana została także kwestia parkowania. Wcześniej kierowcy parkowali w dowolny sposób, a teraz mają wyznaczone zatoki parkingowe. Są też oznakowane miejsca dla niepełnosprawnych kierowców.

Remont w liczbach:

Ok. 1500 m2  wymieniono asfaltu na jezdni

1400 m2  chodnika

550 m2  zajmują zatoki parkingowe

3 wyspowe przejścia przeznaczone dla pieszych

14 nowych słupów oświetleniowych z lampami typu LED

Ok. 1 km nowych linii kablowych

10-12 stojaków rowerowych

16 nowych kratek ściekowych

ULICA SZYMANOWSKIEGO PRZED REMONTEM

szymanowskiego

Tagi: remonty, ZIKiT

Pokaż metkę
Osoba publikująca: Piotr Hamarnik
Podmiot publikujący: ZIKiT Kraków