Nowe Aleje Trzech Wieszczów

Zwiększona przepustowość, poprawa płynności jazdy, usprawnienie przejazdu komunikacją zbiorową i być może dopuszczenie rowerów do jazdy buspasem – takie efekty mają przynieść zmiany organizacji ruchu na ATW, które Zarząd Infrastruktury Komunalnej i Transportu planuje wprowadzić jesienią tego roku.

Nowe Aleje Trzech Wieszczów
Fot. Zarząd Infrastruktury Komunalnej i Transportu w Krakowie

Proponowane rozwiązania to efekt wypracowany przez ekspertów od transportu drogowego podczas „Forum na rzecz czystego powietrza”. Główna zmiana polegać będzie na obniżeniu dopuszczalnej prędkości na Alejach Trzech Wieszczów do 50 km/h (teraz obowiązuje tam 70 km/h). – Paradoksalnie pozytywnie wpłynie to nie tylko na ilość spalin, ale również na płynność ruchu – zapewnia Łukasz Franek, zastępca dyrektora ZIKiT ds. transportu. – Przede wszystkim zmiany odczują kierowcy włączający się do ruchu z ulic podporządkowanych, którym będzie po prostu łatwiej to zrobić, a więc kolejki na światłach po prostu się zmniejszą – dodaje.

Mniejsza prędkość pojazdów pozwoli wprowadzić zmiany w geometrii pasów ruchu. Poszerzone  zostaną buspasy, dzięki czemu autobusy poruszać się będą sprawniej. – Być może szersze buspasy sprawią, że uda się na nie wpuścić również rowerzystów. Trwa przygotowywanie szczegółowych rozwiązań projektowych. Po ich wykonaniu sprawdzimy czy jest to w ogóle możliwe – kwituje Franek. Innym rozwiązaniem jest stworzenie osobnych pasów dla rowerów oraz specjalnych śluz na drogach podporządkowanych.  Zmiany będą wprowadzane etapami. Pierwsze już jesienią tego roku, natomiast zmiana geometrii pasów planowana jest na rok przyszły, gdy odnawiane będzie oznakowanie poziome.

Pokaż metkę
Osoba publikująca: Piotr Hamarnik
Podmiot publikujący: ZIKiT Kraków