Ulica Drukarska: deweloperzy budują drogę dla mieszkańców

W lipcu zakończy się remont ul. Drukarskiej. Roboty drogowe wykonywane będą jeszcze przez ok. 1,5 tygodnia, a następnie zostaną jeszcze prace brukarskie. - To ważna inwestycja dla mieszkańców tego rejonu, którzy do tej pory zmuszeni byli korzystać z nieutwardzonej drogi pozbawionej chodników.  Cieszę się, że już wkrótce będą mogli o tym zapomnieć i poruszać się bez przeszkód i bezpiecznie w pobliżu swoich domów – mówi Marcin Korusiewicz, Dyrektor Zarządu Infrastruktury Komunalnej i Transportu w Krakowie.

Ulica Drukarska: deweloperzy budują drogę dla mieszkańców
Fot. ZIKIT

 Drogę budują deweloperzy na podstawie umowy z Zarządem Infrastruktury Komunalnej i Transportu. Podstawą do zawarcia takiej umowy jest artykuł 16. ustawy o drogach publicznych. Dzięki temu mieszkańcy nowych osiedli nie muszą się już borykać z kłopotliwym dojazdem.

- Wcześniej była tutaj droga szutrowa bardzo niskiej jakości. Nieustanie wybijały się dziury, które kilka razy w roku trzeba było naprawiać. Dodatkowo w deszczowe dni bardzo uciążliwe były kałuże i błoto, ponieważ brakowało kanalizacji opadowej. W czasie suszy natomiast nad ulicą unosił się kurz – opisuje inspektor ZIKiT.

Prace ruszyły wiosną tego roku. Najpierw została wykonana ul. Zalesie na odcinku od ul. Kobierzyńskiej do ul. Drukarskiej.  Obecnie trwają prace na ul. Drukarskiej od ul. Zalesie do ul. Bobrzyńskiego. W ramach remontu położona zostanie asfaltowa nawierzchnia, natomiast piesi zyskają chodnik. Zwiększy się komfort i bezpieczeństwo na osiedlowej ulicy.

Coraz częściej prywatni inwestorzy podejmują się budowy lub przebudowy fragmentu dróg publicznych, które mają prowadzić do nowych obiektów, np. biurowców, budynków mieszkalnych czy galerii handlowych. Zarząd Infrastruktury Komunalnej i Transportu zawiera rocznie około 150-200 umów z partnerami prywatnymi. Nowe układy komunikacyjne mają zapobiec problemom komunikacyjnym rejonie nowych inwestycji. Są to coraz większe oszczędności dla kasy miejskiej oraz zyskują na tym mieszkańcy.

 

 

Pokaż metkę
Osoba publikująca: Piotr Hamarnik
Podmiot publikujący: ZIKiT Kraków