Ulica Przewóz na finiszu

Kiedyś przy tej ulicy stało kilka domów i firm usługowych. Gdy w okolicy powstały wielkie osiedla mieszkaniowe, znacznie zwiększył się ruch pieszych i samochodów. Ulica musiała zostać przebudowana, żeby sprostać  nowym potrzebom i zapewnić bezpieczeństwo wszystkim użytkownikom. Remont kosztował blisko 2 mln zł i udało się go zakończyć na długo przed terminem. Co ważne, mimo utrudnień - ulica była przejezdna przez cały czas przebudowy.

Ulica Przewóz na finiszu
Fot. ZIKiT

Ulica Przewóz przebudowywana była na odcinku od skrzyżowania z ul. Rzebika do dojazdu do budynku 40 a. W sumie na ok. 430 metrach. W ramach przebudowy m.in. droga została poszerzona do 6 m, wybudowano obustronne chodniki (o szerokości od 2,0 m do 1,25 m) oraz powstała zatoka parkingowa. Remont właśnie dobiega końca. Prace drogowe powinny zakończyć się w przyszłym tygodniu (na środę i czwartek przewidziane jest asfaltowanie ulicy).

Wcześniej była tutaj tylko asfaltowa jezdnia i pobocza. Brakowało odwodnienia i chodników. Po każdym większym deszczu ulicą płynęła woda. Ponadto gwałtownie wzrósł samochodowy i pieszych, którzy skarżyli się na brak chodników. - W dodatku w ostatnich latach w sąsiedztwie powstały duże osiedla mieszkaniowe i tylko przebudowa tej drogi mogła zapewnić sprawną i bezpieczną komunikację - mówi dyrektor Marcin Korusiewicz z Zarządu Infrastruktury Komunalnej i Transportu.

Przekazanie placu budowy nastąpiło 16 października 2015 roku. W grudniu ruszyła budowa kanalizacji, natomiast w lutym rozpoczęła się budowa krawężników i pierwszych odcinków chodnika. W kolejnych etapach położona została podbudowa pod drogę a następnie dwie warstwy asfaltowe. Potem zostało jeszcze dokończenie robót brukarskich.

- Przez cały czas remontu prace prowadzone były „połówkami jezdni”, tak aby pozostawić kierowcom możliwość przejazdu. To pewnie wydłużyło przebudowę, ale nie mogliśmy pozwolić na całkowite zamknięcie „ślepego” odcinka ulicy – mówi dyrektor Marcin Korusiewicz z ZIKiT.

Ulica Przewóz przed remontem:

przewóz przed remontem

 

Mimo to remont  został  wykonany przed terminem, który pierwotnie zaplanowany był na koniec listopada 2017 roku. Ponieważ udało się jednak przesunąć środki finansowe, inwestycja zakończy się z początkiem lipca 2016, czyli 16 miesięcy wcześniej.

- Mieszkańcy zabiegali o tą inwestycję od lat i uważam, że to jest duży sukces lokalnej społeczności i wspólnot mieszkaniowych, także dlatego, że konsekwentnie zgłaszali potrzebę remontu radnym miasta i dzielnicy. Bardzo dobrze, że udało się zrealizować ten remont – podsumowuje Jacek Bednarz, Przewodniczący Rady Dzielnicy XIII Podgórze.

Tagi: ZIKiT, remonty

Pokaż metkę
Osoba publikująca: Piotr Hamarnik
Podmiot publikujący: ZIKiT Kraków