Odnowiony pomnik Grunwaldzki

60 kilogramów ścierniwa, które powstało ze sproszkowanych łupin orzechów arachidowych oraz kilka kilogramów wosku wykorzystano do odnowy pomnika Grunwaldzkiego, który odzyskał dawny blask. Dziś można zobaczyć już efekty remontu. Na taką odnowę pomnik czekał 40 lat.

Odnowiony pomnik Grunwaldzki
Fot. ZIKiT

- Prace przebiegały zgodnie z programem konserwatorskim, pomnik został oczyszczony i zabezpieczony przed zabrudzeniem na długi okres czasu. Wygląda teraz pięknie i na miarę reprezentatywnego miejsca, w którym stoi – mówi dr Elżbieta Nosek, specjalista ds. konserwacji metalu.

Remont pomnika Grunwaldzkiego został zalecony przez Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków. Jest patriotycznym symbolem (tutaj odbywają się obchody ważnych świąt narodowych) oraz miejscem, w którym rozpoczyna się Droga Królewska i oprowadzanie turystów po Krakowie.

Kompleksowa odnowa pomnika objęła zarówno oczyszczenie kamienia jak i metalu. Figury i elementy z brązu najpierw zostały odkurzone pędzlami, potem oczyszczone parą wodną, a następnie pod ciśnieniem – sproszkowanymi i odłuszczonymi łupinami orzechów arachidowych.

- Ścierniwo z łupin może być różnej gradacji, od ostrego po bardzo delikatne. My wykorzystaliśmy delikatne, ponieważ nie zależało nam na uzyskaniu metalicznego blasku, ale pozostawieniu patyny na figurach – wyjaśnia dr Elżbieta Nosek.

Po czyszczeniu mechanicznym, elementy z metalu zostały pokryte gorącym woskiem (jest bardzo wytrzymały, topi się w temperaturze ok. 100 stopni), a następnie wypolerowane materiałem  i watą z brązu.

Ogromną różnicę można zauważyć na kamiennym cokole pomnika, który został oczyszczony z ciemnych zabrudzeń przy pomocy pary wodnej i związków chemicznych, a miejscami metodą piaskowania.

- Konieczne było uzupełnienie ubytków w kamieniu oraz wymiana spoin. Uczytelnione zostały także napisy poprzez laserunkowo przyciemnione tło i ustabilizowane tarcze herbowe – mówi Maria Marzec z firmy Amar Konserwacja Zabytków i Dzieł Sztuki, główny wykonawca prac.

Pomnik ma 24 metry wysokości, na szczycie cokołu umieszczono konny posąg króla Władysława Jagiełły. Pierwotnie został postawiony w 1910 r. dla upamiętnienia pięćsetnej rocznicy bitwy z zakonem krzyżackim. Ufundował go wybitny kompozytor i polityk Ignacy Jan Paderewski. Po zniszczeniu przez hitlerowców, monument został odtworzony przez prof. Mariana Koniecznego.

 

 

 

 

Pokaż metkę
Osoba publikująca: Piotr Hamarnik
Podmiot publikujący: ZIKiT Kraków