Coraz więcej nowoczesnych lamp

Od wiosny do jesieni w Krakowie trwa montaż specjalnego oświetlenia, którego intensywność światła będzie dostosowywać się do warunków pogodowych, oświetlenia zewnętrznego czy natężenia ruchu. Nowoczesne lampy to nowatorski projekt badawczy Zarządu Infrastruktury Komunalnej i Transportu oraz Akademii Górniczo-Hutniczej, z którego skorzystają krakowianie.

Coraz więcej nowoczesnych lamp
Fot. ZIKIT

W sumie będzie to 3766 punktów świetlnych zlokalizowanych na terenie Krowodrzy i Śródmieścia. W ostatnich dniach takie nowoczesne oświetlenie zostało zamontowane na Pl. Na Stawach oraz przy ul. Kościuszki, ul. Królowej Jadwigi, ul. Filareckiej, ul. Flisackiej, ul. Komorowskiego oraz na ul. Nawojki.

- Ideą tego projektu jest opracowanie systemu oświetlenia, które będzie się w stanie dostosować do natężenia ruchu, warunków pogodowych czy też oświetlenia zewnętrznego – mówi Marcin Korusiewicz, Dyrektor Zarządu Infrastruktury Komunalnej i Transportu.

Realizacja projektu przyczyni się do oszczędności energii elektrycznej oraz do ograniczenia emisji CO2.  Powyższy program organizowany jest przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki o łącznej kwocie 13 595 505 zł, przy dofinansowaniu 6 857 919 zł.

Pilotażowy projekt obejmuje m.in. montaż 3 766 punktów oświetlenia ulicznego, przygotowanie projektu oświetlenia LED, stworzenie systemu sterowania oświetleniem i sprzężenia go z systemem sterowania ruchem. Efekty tego projektu badawczego mogą się przełożyć się w przyszłości na ogólne zasady funkcjonowania oświetlenia w całym Krakowie.

Warto także wiedzieć, że do końca czerwca trwa wymiana opraw oświetleniowych (tzw. linii świetlnych) na Sukiennicach.

 

Pokaż metkę
Osoba publikująca: Piotr Hamarnik
Podmiot publikujący: ZIKiT Kraków