ŚDM: o co najcześciej pytają mieszkańcy?

Przygotowaliśmy listę pytań wraz z odpowiedziami, które do tej pory były zadawane najczęściej w temacie zbliżających się Światowych Dni Młodzieży i zasad poruszania się po Krakowie. Dziękujemy za wszystkie zgłaszane wątpliwości, lista będzie sukcesywnie wydłużana wraz z pojawieniem się kolejnych zapytań od Państwa.

ŚDM: o co najcześciej pytają mieszkańcy?
Fot. ZIKIT

Moja przyjaciółka bierze ślub pod koniec lipca. Ślub jest za Krakowem, ale większość gości będzie przylatywać do Krk do Balic i stąd przemieszczać się busem. Jaką polecić im trasę?

Najlepiej zrezygnować z wjazdu do Krakowa i wybrać trasę przez autostradę lub inne drogi krajowe, na których nie przewidujemy większych utrudnień poza wzmożonym ruchem samochodowym.

Czy jak będę miał wjazdówkę do jednej strefy jako mieszkaniec, to mogę swobodnie wjeżdżać także do innych stref?

To zależy. Wjazdówka do strefy I działa również w II i III (czyli w sumie w trzech strefach), wjazdówka do strefy II – w II i III, natomiast wjazdówka do strefy III obowiązuje wyłącznie w strefie III.

Rozwożę zaopatrzenie do barów w różnych częściach Krakowa. Moja firma mieści się w Borku Fałęckim. Jaki identyfikator potrzebuję do dojazdu do wszystkich tych miejsc?

Powinien Pan mieć za szybą samochodu identyfikator „Zaopatrzenie”. Wtedy wjazd będzie możliwy od północy do godz. 10. Proszę zaplanować trasę w ten sposób, aby wjazdy do stref zakończyły się w tym czasie. Warto także pamiętać, że kontrola odbywać się będzie tylko przy wjeździe do strefy, a wyjazd będzie możliwy w każdej chwili.

Mam chorą mamę, która mieszka na Salwatorze. Codziennie muszę do niej zajrzeć. Jaki potrzebuję dokument?

Polecamy w tym czasie skorzystać z komunikacji miejskiej, która będzie najpewniejszym środkiem transportu.

Mieszkam w Nowej Hucie, gdzie podczas ŚDM będzie obowiązywać strefa. Nie mam możliwości wydrukowania sobie kartki z literą M którą każdy mieszkaniec musi mieć za szybą pojazdu. Czy mogę sobie taką kartkę napisać odręcznie lub poprosić o przesłanie takiej kartki do domu?

Identyfikatory będzie można również odebrać w Radach Dzielnic i Punktach Informacji Miejskiej. Szczegóły i terminy na stronie www.zikit.krakow.pl

Spodziewamy się dziecka i chcemy mieć zapewniony przejazd przez Kraków w razie czego. Jak to zrobić?

W tym przypadku rozwiązaniem jest identyfikator „SZ”, na którym należy przybić pieczątkę szpitala, do którego planują Państwo dojechać w trakcie rozwiązania.

Jestem przedstawicielem medycznym i poruszam się po całym Krakowie. Jaki identyfikator mi to umożliwi?

Może Pan skorzystać z identyfikatora „Zaopatrzenie”, w godz. 24.00 – 10.00 wjazd do strefy będzie wtedy możliwy. Jeżeli dodatkowo Pana firma ma siedzibę w konkretnej strefie, to może Pan do wjeżdżać do tej strefy na podstawie identyfikatora „PS” z pieczątką  przez cały czas.

Jak podczas ŚDM będzie funkcjonować komunikacja miejska?

KMK w trakcie ŚDM będzie podstawowym środkiem transportu po Krakowie. Przewidujemy znaczne wzmocnienie ilości kursów. Powstaną autobusowe i tramwajowe linie korytarzowe, które z dużą częstotliwością połączą odległe rejony Krakowa. Szczegółowe informacje zamieścimy na stronach ZIKiT na przełomie czerwca i lipca.

Identyfikator powinien być za szybą samochodu, a jeżeli poruszam się motocyklem?

W przypadku poruszania się motocyklem odpowiedni identyfikator i dokumenty należy po prostu mieć przy sobie.

Czy utrudnienia w strefach będą obowiązywać  przez całe ŚDM?

To zależy od konkretnej strefy. W ścisłym centrum Krakowa zmiany w organizacji ruchu będą trwać najdłużej, aż do poniedziałku 1 sierpnia. Natomiast na wschodzie Krakowa strefa ograniczonego ruchu będzie obowiązywać tylko w trzy ostatnie dni lipca.

Czy do strefy I można będzie wjechać na rowerze?

Rowerem będzie można poruszać się po Krakowie prawie wszędzie. Wyjątkiem będzie aleja 3 Maja i obszar zamknięty Łagiewniki.

W trakcie ŚDM wyjeżdżam na wakacje. Mój samochód będzie stał pod blokiem. Czy jeśli nie będzie w nim identyfikatora to zostanie odholowany?

Konieczność posiadania identyfikatora za szybą będzie wymagana tylko w momencie wjazdu do danej strefy. Zaparkowane pojazdy nie będą kontrolowane pod tym względem.

Chciałem zauważyć, że na nowych dowodach osobistych nie ma adresu - więc ciekawe jak mam się wylegitymować z zamieszkania "w strefie"?

Jest wiele sposobów by udowodnić, że mieszka się w danym miejscu. Niekoniecznie musi to być urzędowe poświadczenie zameldowania. Wystarczy chociażby rachunek za media z imieniem i nazwiskiem oraz adresem w strefie.

 

Pokaż metkę
Osoba publikująca: Piotr Hamarnik
Podmiot publikujący: ZIKiT Kraków