Jak mieszkańcy widzą ulicę Zwierzyniecką?

Czy będzie więcej miejsc postojowych? Czy ul. Zwierzyniecka ma szansę zostać objęta strefą B? A może powinna być jednokierunkowa? - takie pomysły zgłaszali mieszkańcy podczas wczorajszych konsultacji społecznych, które odbyły się w Szkole Podstawowej nr 4 przy ul. Smoleńsk. Przebudowa ul. Zwierzynieckiej i ul. Kościuszki planowana jest na 2017 rok. Obecnie prezentowana jest koncepcja projektu.

Jak mieszkańcy widzą ulicę Zwierzyniecką?
Fot. ZIKiT

Ulica Zwierzyniecka ostatnio była remontowana pod koniec lat 90. i dlatego modernizacja jest niezbędna. Obejmuje  m.in. wymianę torowiska, uporządkowanie miejsc postojowych (np. budowę  dwóch zatok dla aut dostawczych), tak aby z samochody nie blokowały przejazdu tramwaju, budowę mini ronda przy pl. Kossaka oraz umożliwienie skrętu w prawo i w lewo z ul. Felicjanek. Głównym celem remontu jest poprawa jakości przejazdu komunikacja miejską oraz wprowadzenie rozwiązań, które zwiększą komfort życia mieszkańców i poprawią jakość przestrzeni publicznej w tym rejonie.

Mieszkańcy uczestniczyli w dyskusji, zadawali pytania i zgłaszali swoje propozycje. Mieli też możliwość pisemnego zgłoszenia uwag na specjalnie przygotowanych drukach.  Podobnie jak podczas konsultacji w sprawie ul. Kościuszki,  skarżyli się na duży hałas, który powodują tramwaje jak również samochody przejeżdżające po jezdni wyłożonej kostką. Projektant zapewnił, że remont torowiska poprawi sytuację, a kostka zostanie wymieniona na nawierzchnię betonową.

Większość mieszkańców wyraziła swoje poparcie dla organizacji przejścia dla pieszych  przez Aleje Trzech Wieszczów w rejonie DH Jubilat. Były też podziękowania za likwidację świateł na skrzyżowaniu ul. Zwierzynieckiej i Straszewskiego. Kilka osób podniosła kwestię zbyt wąskiego chodnika na ul. Zwierzynieckiej po prawej stornie od ul. Tarłowskiej do Straszewskiego, który w dodatku zastawiają parkujące samochody. Mieszkańcy sugerowali, żeby ustawić w tym miejscu słupki lub stojaki rowerowe.

Jednak najbardziej przełomowym pomysłem, który zaproponowali mieszkańcy, jest objęcie ul. Zwierzynieckiej strefą B. Uczestniczący w spotkaniu Łukasz Franek, zastępca dyrektora Zarządu Infrastruktury Komunalnej i Transportu, powiedział, że wprowadzenie strefy jest teoretycznie możliwe, konieczne jest jednak zorganizowanie szerszych konsultacji w tej sprawie i analiz ruchu.

- Mamy różnych użytkowników tej ulicy i dlatego to od Państwa zależy, jak ul. Zwierzyniecka będzie funkcjonować po 2017 roku. Jest to ścisły obszar Śródmieścia i bardzo cenna przestrzeń – mówił Łukasz Franek, zastępca dyrektora Zarządu Infrastruktury Komunalnej i Transportu.

Jeden z mieszkańców zwrócił uwagę, że zarówno ul. Zwierzyniecka jak i ul. Kościuszki, powinny stać się atrakcyjnym traktem pieszym, prowadzącym aż do malowniczej Alei Waszyngtona i Kopca Kościuszki:

- Na razie jednak, bez budowy przejścia dla pieszych przez Aleje Trzech Wieszczów, są to dwa różne światy, przedzielone ruchliwą ulica – komentował mieszkaniec.

Wczorajsze spotkanie to kolejne konsultacje społeczne zorganizowane przez Zarząd Infrastruktury Komunalnej i Transportu w Krakowie w ramach akcji „Mobilny Kraków”. Poprzednie dotyczyły przebudowy ul. Kościuszki oraz planów komunikacyjnych na ul. Kalwaryjskiej. Dziękujemy wszystkim za wzięcie udziału!

 

Pokaż metkę
Osoba publikująca: Piotr Hamarnik
Podmiot publikujący: ZIKiT Kraków