Odmieniona kładka Bernatka

Może pulsować, migać, falować i świecić naraz w kilkunastu kolorach – tak po modernizacji programu działa teraz kładka Bernatka, która łączy Kazimierz z Podgórzem. Jest też znacznie wygodniejsza w obsłudze. To ważne, bo Kraków coraz więcej ważnych dni, utrwala właśnie kolorami.

Odmieniona kładka Bernatka
Fot. ZIKiT

Dotychczas, aby zmienić kolory na kładce trzeba było przyjechać na miejsce i ustawić aparaturę zamkniętą w metalowej skrzynce. Teraz można to zrobić zdalnie, w dodatku efekt końcowy wyświetlany jest na monitorze, podłączonym do pobliskiej kamery. Właśnie zakończył się okres testowy nowych możliwości obiektu.

Wcześniej kładka mogła być oświetlona tylko w dwóch kolorach – innym na górze (łuki), a innym na dole (poręcze i pomosty). Dzięki nowemu programowi jest możliwość podzielenia obiektu nawet na 12 segmentów, a każdy z nich może zyskać inną barwę.

Kładka Bernatka od sześciu lat rozświetla się w różnych kolorach z okazji ważnych świąt, uroczystości i wydarzeń. W biało-czerwonych barwach widoczna jest w czasie świąt patriotycznych (np. Dzień Flagi Rzeczypospolitej, Konstytucji 3 Maja, Wyzwolenia Krakowa) jak również, gdy nasze drużyny sportowe, walczą o zwycięstwo. W Światowy Dzień Solidarności z Chorymi na Autyzm kładka staje się niebieska, na znak solidarności z chorymi na raka piersi – różowa, jajnika – turkusowa, a z okazji Światowego Dnia Wcześniaka – fioletowa. Świętujemy także z Irlandczykami Dzień św. Patryka i wtedy kolorem kładki jest oczywiście zielony. Byliśmy solidarni z trudnych chwilach z Ukrainą, dzięki podświetleniu kładki na żółto i niebiesko. Będziemy w tym roku (13 listopada) obchodzić smutną rocznicę zamachu w Paryżu w biało-niebiesko-czerwonych barwach.

Jak widać ważnych  dat nie brakuje, a kolory, które są wtedy wybierane, w większości przypadków są już międzynarodowym kodem. W Krakowie mamy kilka obiektów, które można podświetlać kolorowym światłem, np. estakadę Lipska-Wielicka czy Tauron Arenę Kraków.

 

 

 

Pokaż metkę
Osoba publikująca: Michał Pyclik
Podmiot publikujący: ZIKiT Kraków