Wilno chce świecić tak jak Kraków

Wczoraj w Zarządzie Infrastruktury Komunalnej i Transportu w Krakowie gościliśmy delegację z Wilna. Litewska stolica przygotowuje się do modernizacji oświetlenia ulicznego, a Kraków w ubiegłym roku przeszedł kompleksową wymianę świateł i całego systemu. Był też największym beneficjentem programu SOWA, w ramach których uzyskał dofinansowanie.

Wilno chce świecić tak jak Kraków
Fot. ZIKiT

Goście z Wilna przyjechali do Krakowa, aby dopytać o szczegóły inwestycji. Zwiedzili także Dyspozytornię Ruchu w ZIKiT. Jednak głównym punktem programu był wieczorny spacer po Krakowie, podczas którego pracownicy ZIKiT-u zaprezentowali możliwości systemu sterowania lampami na placu Serkowskiego oraz oświetlenie Rynku Podgórskiego wraz z iluminacją kościoła św. Józefa. Duże wrażenie na zwiedzających zrobił też pokaz na Kładce Bernatce, która specjalnie z tej okazji rozbłysła w różnych kolorach.

Wilno jest największym pod względem powierzchni miastem w krajach bałtyckich, a także podobnie jak Kraków - znaczącym ośrodkiem kulturalnym i naukowym. W 1994 r. zostało wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. To także ważny ośrodek gospodarczy, przemysłowy, który pełni także funkcję dużego węzła komunikacyjnego. W Krakowie gościliśmy reprezentantów władz miasta oraz firm zajmujących się sprzedażą energii.

Przypomnijmy, że Kraków w ubiegłym roku w ramach programu SOWA wymienił blisko 150 km podziemnych kabli, 116 szaf sterowniczych i 4 tysiące słupów oświetleniowych. Zyskaliśmy także system sterowania oświetleniem, który pozwala na dostosowanie poziomu oświetlenia do bieżących potrzeb, np. warunków pogodowych, natężenia ruchu czy pory dnia. Modernizacja odbyła się w ramach programu „SOWA- Energooszczędne oświetlenie uliczne”, a wartość krakowskiego projektu wyniosła 33,2 mln zł.

Przedstawiciele Wilna to kolejna zagraniczna delegacja, która była zainteresowana inwestycjami prowadzonymi przez Zarząd Infrastruktury Komunalnej i Transportu. W ubiegłym roku przyjechali do nas goście ze Szwecji oraz Szkocji, którzy zwiedzili m.in. estakadę Lipska-Wielicka oraz tunel tramwajowy pod Dworcem Głównym.

Pokaż metkę
Osoba publikująca: Michał Pyclik
Podmiot publikujący: ZIKiT Kraków