Mają dziesięć lat i wymagają remontu

Ruchome schody przy Małopolskim Dworcu Autobusowym przejdą w tym roku kompleksowy remont, pierwszy od nowości, czyli od 10 lat. Zarząd Infrastruktury Komunalnej i Transportu w Krakowie jutro wyłoni w przetargu wykonawcę, który m.in. wymieni łańcuchy stopniowe, automatyczny system oliwienia oraz wymyje dokładnie cały obiekt. Prace mają zakończyć się przed Światowymi Dniami Młodzieży.

Mają dziesięć lat i wymagają remontu
Fot. ZIKiT

Schody ruchome działają od końca 2005 r., kiedy zbudowano Dworzec MDA. Są niezadaszone, obsługują duży ruch podróżnych i działają niemal bez przerwy (wyłączane są w nocy). Z tych przyczyn konieczne jest przeprowadzenie modernizacji. Zarówno ruchome schody, jak i windy przy dworcu, przechodzą każdego roku kontrolę i jeśli remont nie zostałby wykonany w najbliższym czasie, to dozór techniczny mógłby unieruchomić schody.

Łańcuchy stopniowe biegną wzdłuż całej długości schodów i ich właściwe naciągnięcie reguluje szczeliny między stopniami. Teraz zostaną wymienione na nowe. Remont jest konieczny, ponieważ niektóre elementy są już mocno wyeksploatowane. Poza tym ZIKiT zabiega, aby w budżecie miasta znalazły się środki na budowę zadaszenia nad schodami, co chroniłoby obiekt przed korozją oraz przemieszczających się pasażerów przed deszczem.

Modernizacja powinna zakończyć się przed Światowymi Dniami Młodzieży. Wykonawca zostanie również zobowiązany do wymycia schodów z dziesięcioletnich zabrudzeń oraz po nasmarowaniu łańcuchów. Koszt prac poznamy po zakończeniu przetargu.

Tagi: ZIKiT, remonty

Pokaż metkę
Osoba publikująca: Michał Pyclik
Podmiot publikujący: ZIKiT Kraków