Rowerzysto, spocznij!

Przy przejazdach rowerowych na skrzyżowaniach pojawiły się metalowe podpórki, dzięki którym rowerzyści w bardziej komfortowy sposób mogą poczekać na zmianę świateł. Korzystając z oparcia (nogą lub ręką), nie muszą zsiadać z roweru podczas oczekiwania, mogą też szybciej ruszyć, kiedy pojawi się „zielone”. Dotychczas w Krakowie było 15 takich podpórek, a ponieważ się sprawdziły – teraz będzie ich w sumie 65.

Rowerzysto, spocznij!
Fot. ZIKiT

Pierwsze rowerowe podpórki pojawiły się na ulicach Krakowa na wiosnę ubiegłego roku. Obecnie wskazanych jest 50 dodatkowych lokalizacji, w których od wczoraj montowane są podpórki. Są to m.in. skrzyżowania: Andersa/Dunikowskiego (1 szt.),  Monte Cassino/Szwedzka (1),  Andresa/Braci Schindlerów (2), Meissnera/Ugorek (1), Grota Roweckiego/Norymberska (2), Rondo Grzegórzeckie (w sumie 10. – już zamontowane), Al. Jana Pawła II/Ułanów (4 szt., już są), Rondo Kocmyrzowskie (4), Dunin Wąsowicza/Aleje Trzech Wieszczów (3), Kapelanka/Kobierzyńska (4), Brożka/Zakopiańska (2), Al. Jana Pawła II/Życzkowskiego (2).

W tym roku zamontowane zostały „pojedyncze” podpórki ponieważ są tańsze, bardziej poręczne i łatwiejsze w montażu. Ich koszt to w sumie 18 tys. zł. Jednym z pierwszych miast, które wprowadziło takie udogodnienie, była Kopenhaga.

Tagi: rower, ZIKiT

Pokaż metkę
Osoba publikująca: Michał Pyclik
Podmiot publikujący: ZIKiT Kraków