Więcej lamp w każdej dzielnicy

Nowe oświetlenie pojawi się na nowych ulicach, ale przede wszystkim tam, gdzie takie zapotrzebowanie zgłosili nam mieszkańcy. Czasem są to reprezentatywne i oblegane miejsca, jak np. Bulwary Wiślane czy centrum Nowej Huty, a czasem niewielkie uliczki dzielnicowe, przy których stoi kilka domów lub alejki prowadzące do osiedlowego parku. Sprawdźcie, w których lokalizacjach będzie od tego roku jaśniej.

Więcej lamp w każdej dzielnicy
Fot. ZIKiT

Ponad 100 nowych lamp zyska Nowa Huta. Na os. Uroczym, os. Zgody, os. Teatralnym i os. Centrum A w tym roku zostaną zamontowane lampy ledowe, które zastąpią blisko dwudziestoletnie „kule”. Stare lampy, słupy i kable nie nadają się już do eksploatacji, słabo świecą i są awaryjne. Koszt wymiany szacowany jest na 770 tys. zł, a prace mają zakończyć się w listopadzie.

Dobiega końca budowa oświetlenia na Bulwarach Wiślanych – na Bulwarze Czerwieńskim i Kurlandzkim. Koszt całej inwestycji to 1,9 mln zł. W sumie na Bulwarze Czerwieńskim będzie 49 nowych słupów oświetleniowych oraz 13 lamp iluminacyjnych. Oświetlone zostaną alejki oraz wykonana zostanie iluminacja skarpy pod Wawelem. Natomiast na Bulwarze Kurlandzkim zostanie ustawionych 63 słupów oświetleniowych na alejkach oraz 48 lamp iluminacyjnych. Obecnie prowadzone są prace porządkowe i ostatni montaż na odcinku w pobliżu Centrum Obsługi Ruchu Turystycznego. Pozostałe lampy już świecą. Finał inwestycji przewidziany jest na koniec maja.

Zwracamy także uwagę na ulice, o których doświetlenie zabiegają mieszkańcy, a ZIKiT realizuje je ze środków Rad Dzielnic. W tym roku nowe lampy pojawią się m.in. w następujących lokalizacjach: Dzielnica I – Aleja 29 Listopada (blok 32 A i D), Dzielnica III – ul. Kantora, Dzielnica VI – ul. Ojcowska, Dzielnica VII – ciąg ulic Jodłowej i Starowolskiej (w tym roku projekt), ul. Nad Zalewem, Dzielnica VIII – ul. Nad Czerną/Świętojańska, ul. Petrażyckiego, ul. Radłowa, ul. Dziewanny, ul. Zamiejska, ul. Skotnicka boczna, ul. Stępice, Dzielnica XI: ul. Sadka, ul. Tuchowska,  Dzielnica XIII: ul. Goszczyńskiego, Dzielnica XVI – os. Wysokie, ul. Stadionowa, Dzielnica XVIII – ul. Glinik, Geodetów, Rowida, Lubocka. Koszty tych zadań to w sumie 827 tys. 309 zł.

Również w tym roku powstanie projekt oświetlenia Parku im. Stanisława Wyspiańskiego i prowadzących do niego alejek. Koszt projektu wyniesie 20 tys.zł.

Warto też wspomnieć o lampach, które będą wymieniane lub uzupełniane o więcej opraw na zlecenie ZIKiT. Takie prace w 2016 r. prowadzone będą m.in. na ul. Gnieźnieńskiej, Kantorowickiej, Tetmajera, Zagumnie, Czeczota, Koźlarskiej, Gromadzkiej, Kutrzeby, Włodaryka, Irzykowskiego i Glinik. W sumie mieszkańcy zyskają 15 nowych lamp za kwotę blisko 60 tys. zł.

 

Pokaż metkę
Autor: i
Osoba publikująca: Michał Pyclik
Podmiot publikujący: ZIKiT Kraków