Waga pod kontrolą

Od dziś kierowcy ciężkich samochodów, którzy będą wjeżdżać do Krakowa, muszą liczyć się z tym, że mogą zostać zaproszeni do zważenia pojazdu na specjalnie przystosowanej do tego wadze. Wszyscy, którzy poruszać się będą niezgodnie z przepisami, zostaną obciążeni wysoką karą, a dochód z niej wpłynie do budżetu gminy. – Rozpoczęliśmy zapowiadaną walkę z kierowcami, którzy rozjeżdżają ulice w Krakowie – zapowiada Andrzej Olewicz, zastępca dyrektora w Zarządzie Infrastruktury Komunalnej i Transportu.


 

Waga pod kontrolą
Fot. ZIKiT

Zarząd Infrastruktury Komunalnej i Transportu w Krakowie wyposażył się w cztery wagi ze specjalnym osprzętem komputerami przeznaczone do ważenia samochodów ciężarowych. Zostały one przekazane do Inspekcji Transportu Drogowego, która będzie wykonywać pomiary na zlecenie ZIKiT. Inspektorzy ZIKiT będą też na bieżąco przekazywać listę miejsc, w których prowadzone są prace budowlane. Mieszkańcy najczęściej zgłaszali interwencje właśnie w pobliżu nowych inwestycji.

- Mamy nadzieję, że kierowcy nie będą się już decydować na ryzykowną jazdę wbrew przepisom. Jeśli jednak się tak zdarzy, zostanie nałożona na nich kara finansowa. Wpływy z tych pomiarów przeznaczymy na remonty dróg w Krakowie – mówi dyrektor Andrzej Olewicz.

Z danych Instytutu Badawczego Dróg i Mostów wynika, że co trzecia ciężarówka  poruszająca się po polskich drogach jest przeciążona. Przejazd jednego samochodu ciężarowego o nacisku 20 ton na oś zużywa nawierzchnię w takim samym stopniu, co przejazd 2,5 miliona samochodów osobowych. W praktyce oznacza to, że drogi często wymagają remontu już po 3 latach użytkowania.

Adres:
ul. Księcia Józefa, Kraków
mapa

Pokaż metkę
Osoba publikująca: Piotr Hamarnik
Podmiot publikujący: ZIKiT Kraków