Pomnik Grunwaldzki gotowy do remontu

Wokół pomnika stoją rusztowania i wykonano pierwszą próbę czyszczenia. Dobiegają końca próby konserwatorskie i ustalanie technologii. Spreparowane łupiny orzechów arachidowych, które zostaną wykorzystane do czyszczenia pomnika, będą dozowane pod określonym ciśnieniem, tak aby na elementach z brązu pozostawić patynę - najlepszą ochronę dla metalu i znak czasu.

Pomnik Grunwaldzki gotowy do remontu
Fot. ZIKiT

- Najpierw pomnik zostanie oczyszczony parą wodną, następnie przy użyciu łupin orzechów, a kolejnym etapem będzie nałożenie gorącego wosku – mówi dr Elżbieta Nosek, rzeczoznawca Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, specjalista w konserwacji metali i brązu.

Tak wyglądają sproszkowane łupiny:

łupiny

 

Jak dodaje, spreparowane łupiny orzechów arachidowych pierwotnie wykorzystywane były do czyszczenia samolotów, a następnie bardzo szybko zaczęto je stosować przy odnawianiu figur i pomników. Łupiny są najpierw odtłuszczane, granulowane i ścierane do postaci sypkiego proszku, którym napełnia się specjalne urządzenia, a potem dysze pod ciśnieniem oczyszczają ścierniwem elementy z metalu. Taką właśnie metodą odnawiane były już inne pomniki, m.in. krakowski pomnik Adama Mickiewicza w Rynku Głównym czy Mikołaja Kopernika przy Uniwersytecie Jagiellońskim.

Pomnik Grunwaldzki nie był odnawiany od czasu powstania, czyli od 1976 roku, kiedy został  postawiony ponownie na miejscu oryginału (1910 r. ) zniszczonego przez hitlerowców. Remont jest konieczny, ponieważ na rzeźbach wykonanych z brązu, zalega gruba warstwa zanieczyszczeń. Ponadto na całym pomniku widać dużą ilość drobnych uszkodzeń mechanicznych. Konieczne jest także mocniejsze przymocowanie tablic z herbami, aby zapobiec ich zniszczeniu czy oderwaniu. W ramach prac przewidziane jest także uzupełnienie ubytków spoin ołowianych, które scalają elementy pomnika. Obecnie wnika do nich woda opadowa, która zamarzając może powodować pęknięcia kamienia, a nawet rozsunięcie się ciosów. Oczyszczony zostanie także granit z podstawy monumentu. Remont zakończy się do 30 czerwca 2016 r. Prace kosztować będą 150 tys.zł.

pomnik grunwaldzki

 

Pokaż metkę
Osoba publikująca: Michał Pyclik
Podmiot publikujący: ZIKiT Kraków