Omiń korki rowerem

Wszystkich, którzy chcą się przesiąść się na dwa kółka lub dowiedzieć się więcej o głównych trasach i skrótach rowerowych, zachęcamy do obejrzenia  filmów „Omiń korki rowerem”. To wspólny pomysł Stowarzyszenia Kraków Miastem Rowerów, Zarządu Infrastruktury Komunalnej i Transportu oraz Telewizji Kraków. Kilkuminutowe filmy można już oglądać w Internecie! Polecamy!

Omiń korki rowerem
Fot. ZIKiT

Pierwsze cztery z dziesięciu odcinków cyklu poświęcone są nowej infrastrukturze rowerowej, a kolejne sześć pokazuje najważniejsze trasy dla cyklistów w Krakowie. Rowerzyści, którzy występują w programie, są bardzo dobrze zorientowanymi przewodnikami i można się od nich sporo dowiedzieć.

- Dla wielu osób trasy dłuższe, bez specjalnej infrastruktury rowerowej, są powodem, dla którego od razu wybierają komunikację zbiorową lub samochód. Chcemy jednak pokazać, że spokojnie można przejechać rowerem - mówi Michał Pyclik z ZIKiT.

Według badań Amerykanów rowerzyści są najbardziej szczęśliwymi użytkownikami dróg. Podobnie uważa Marcin Dumnicki ze Stowarzyszenia Kraków Miastem Rowerów: - Większość krakowskich rowerzystów ma prawo jazdy, a ponad połowa posiada samochód, ale na co dzień przemieszczają się na rowerze – mówi.

- Na dystansach do 5 kilometrów rower jest bezkonkurencyjny i wygrywa ze wszystkimi środkami transportu – ocenia Marcin Wójcik, oficer rowerowy ZIKIT.

I jeśli weźmiemy pod uwagę tzw. podróż „od drzwi do drzwi” (czyli od momentu wyjścia z domu i dotarcia do celu) to rowerem dojedziemy szybciej, bo ominiemy korki, problemy z parkowaniem, szukaniem parkomatu, odśnieżaniem pojazdu zimą czy zależność od rozkładu jazdy i ewentualnych przesiadek na inną linię MPK.

Poza tym rowerzyści, w przeciwieństwie do kierowców czy komunikacji miejskiej, korzystają z różnych skrótów. - Kilka z nich prezentujemy właśnie w naszym programie, ale warto podpytać o nie zaprzyjaźnionych rowerzystów. Są bardziej przyjazne od tras samochodowych czy komunikacji zbiorowej i zapewniają szybsze dotarcie do celu  – mówi Marcin Wójcik.

Link do pierwszego odcinka:

https://www.youtube.com/watch?v=OZiPUth_r8U

 

 

 

Pokaż metkę
Osoba publikująca: Michał Pyclik
Podmiot publikujący: ZIKiT Kraków