Co można zrobić za milion złotych?

Inwestorzy coraz chętniej współpracują z Zarządem Infrastruktury Komunalnej i Transportu. Dzięki zawartym porozumieniom, przy nowych inwestycjach w Krakowie, powstają nowe ulice i chodniki lub stare przechodzą gruntowną przebudowę. Tak było w przypadku ulicy Witosa, gdzie prywatna firma (Lidl) przebudowała m.in. skrzyżowanie. Prace trwały od sierpnia 2015 do lutego 2016 i kosztowały inwestora ponad milion złotych.

Co można zrobić za milion złotych?
Fot. ZIKiT

Zakres prac jest znacznie szerszy. Na ulicy Witosa inwestor przebudował skrzyżowanie, zatokę autobusową, fragment chodnika, zbudował schody i podjazd (również przy ul. Marcowej) oraz ścieżkę rowerową i oświetlenie. Aby miejsce stało się bardziej przyjazne dla oka, urządzony został teren zielony. Ponadto remont przeszły dwie ulice: Gołaśki i Marcowa.

To nie jest pierwsza inwestycja tego typu. Rocznie ZIKIT zawiera blisko podobnych 200 umów, które opierają się na współpracy władz miasta z przedstawicielami prywatnych firm. Z jednej strony ZIKIT „stoi na straży" interesów mieszkańców, z drugiej inwestorzy wykazują się inicjatywą i zgadzają się na zwiększenie zakresu prac czy kosztów inwestycji, tak aby skorzystali na niej także krakowianie - piesi, kierowcy, pasażerowie komunikacji miejskiej i rowerzyści.

 

 

Pokaż metkę
Osoba publikująca: Michał Pyclik
Podmiot publikujący: ZIKiT Kraków