Jak usprawnić ruch na Alejach Trzech Wieszczów?

Studenci i naukowcy, a także przedstawiciele ZIKiT-u i Urzędu Miasta Krakowa uczestniczyli w czterodniowych warsztatach w Zakrzowie, podczas których analizowano różne pomysły usprawnienia ruchu na Alejach Trzech Wieszczów. Szczegółowy raport z tej dyskusji zostanie zaprezentowany podczas Forum Mobilności. Podczas warsztatów ze studentami spotkał się Zastępca Prezydenta Krakowa Tadeusz Trzmiel.

Jak usprawnić ruch na Alejach Trzech Wieszczów?
Fot. Politechnika Krakowska

W warsztatach wzięło udział blisko sześćdziesięciu studentów, którzy pod kierunkiem wykładowców Politechniki Krakowskiej, pracowali w grupach, analizując różne warianty komunikacyjne. Pojawił się m.in. pomysł wprowadzenia na Alejach komunikacji tramwajowej i metrobusu (czyli autobusu linii przyspieszonej, który porusza się wyłącznie po swoim wydzielonym pasie), czy też zlikwidowania prawoskrętu w ul. Karmelicką, który blokuje autobusy na buspasie. Jak podkreślają organizatorzy, celem warsztatów nie było jednak wskazanie gotowych rozwiązań, na które z pewnością potrzeba więcej czasu, ale wyznaczenia nowych kierunków w spojrzeniu na tę trudną dla krakowian trasę.

- Dla polepszenia ruchu na Alejach Trzech Wieszczów nie wystarczy rozbudowanie trzeciej obwodnicy Krakowa, ale zachęcenie krakowian do komunikacji zbiorowej i ruchu rowerowego. Rozważaliśmy różne pomysły, na taką zachętę, szczegóły przedstawimy w naszym raporcie – mówi Krystian Banet, prezes Koła Naukowego Systemów Komunikacyjnych na Politechnice Krakowskiej.

To były już trzecie warsztaty naukowe, w trakcie których studenci pasjonujący się tematem komunikacji, mogli pochylić się nad realnymi problemami w Krakowie i wypracować swoje rozwiązania. Takie spotkania są tym bardziej cenne, że biorą w nich udział także przedstawiciele ZIKiT-u (tym razem jednym z ekspertów był Łukasz Franek, Zastępca Dyrektora ZIKiT ds. Transportu) oraz Wydziału Gospodarki Komunalnej. Dzięki temu obie strony wymieniają się wiedzą i spostrzeżeniami na bieżąco, a tak wypracowane pomysły mają większą szansę na realizację.

 

Pokaż metkę
Osoba publikująca: Michał Pyclik
Podmiot publikujący: ZIKiT Kraków