Jaśniej, taniej… SOWA

W ostatnich dwóch miesiącach ubiegłego roku (listopadzie i grudniu 2015) Kraków zaoszczędził prawie 200 tysięcy złotych na oświetleniu ulicznym, które wymieniono w ramach programu SOWA. Planowane roczne oszczędności, z uwzględnieniem konserwacji, mają wynieść ponad milion złotych. Jak na razie wszystko wskazuje na to, że tak będzie.

Jaśniej, taniej… SOWA
Fot. zikit.krakow.pl

Coraz więcej miast w Polsce wymienia latarnie sodowe na nowoczesne oświetlenie typu LED. Kraków zmodernizował uliczne oświetlenie kompleksowo. Wymienione zostały nie tylko lampy, ale też blisko 150 km podziemnych kabli, 116 szaf sterowniczych i 4.000 słupów oświetleniowych. Zyskaliśmy także system sterowania oświetleniem.

- Kraków jest jedynym miastem w Polsce, które w ramach programu SOWA zmodernizowało nie tylko oprawy, ale całą infrastrukturę oświetleniową. Warto podkreślić, że gigantyczne przedsięwzięcie udało się zamknąć w ciągu roku, począwszy od zdobycia wszystkich zgód i pozwoleń, a skończywszy na pracach, które prowadzone były w mieście, które jest żywym organizmem – mówi Władysław Reczyński z Zarządu Infrastruktury Komunalnej i Transportu.

Skorodowane słupy metalowe oraz betonowe latarnie z ubytkami,  rodem z lat 80. i 70., nie tylko szpeciły miasto, ale także zagrażały bezpieczeństwu. Do tego zużyte oprawy oświetleniowe i stare kable olejowe z lat 50. były przyczyną częstych awarii i przynosiły straty w przepływie prądu.

Przy modernizacji oświetlenia ulicznego w Krakowie zastosowane zostały lampy typu LED, które zastąpiły lampy sodowe (żółte). Lampy uliczne LED pozwalają zaoszczędzić nawet do 70 procent energii elektrycznej zużywanej przez lampy sodowe. Szacuje się, że najwyższej jakości diody są nawet dziesięciokrotnie bardziej wydajne niż standardowe żarówki. Żywotność lampy LED szacuje się na 60 000 godzin, co wystarcza na około 10 lat i na tyle producent wystawił gwarancję.

Bardziej racjonalne korzystanie z prądu zapewnia także „System sterowania oświetleniem”, którym objęte jest teraz całe miasto. Pozwala on na dostosowanie poziomu oświetlenia do aktualnych potrzeb – np. warunków pogodowych, natężenia ruchu drogowego, pory dnia, miejsca (np. bliskość przejścia dla pieszych i skrzyżowania) oraz obowiązujących norm. 

 

► Planowane oszczędności w 2016r.

  • Zmniejszenie rocznego zużycia energii na oświetlenie uliczne: 63,13%
  • Oszczędność energii elektrycznej: 2755,86 [MWh/rok]
  • Ograniczenie emisji CO2: 1809,97 [Mg/rok
  • Oszczędności wynikające z konserwacji: 78 000 [PLN/rok
  • Oszczędności zużycia energii: 1 377 930 [PLN/rok]

Całkowita oszczędność rocznie – 1 455 930 [PLN/rok]

 

Pokaż metkę
Osoba publikująca: Michał Pyclik
Podmiot publikujący: ZIKiT Kraków