Oświetlone bulwary coraz bliżej!

Tuż po świętach rozpocznie się montaż lamp oświetleniowych i iluminacji na Bulwarze Kurlandzkim, tj. od Mostu Kotlarskiego do Mostu Piłsudskiego. Natomiast do końca kwietnia potrwają prace przy budowie oświetlenia na Bulwarze Czerwieńskim (od Mostu Dębnickiego do Grunwaldzkiego). Dzięki temu krakowianie będą czuć się nad Wisłą bezpieczniej, a atrakcyjne miejsce spacerowe zyska dodatkowe walory estetyczne. Koszt całej inwestycji to 1,9 mln zł.

Oświetlone bulwary coraz bliżej!
Fot. Zarząd Infrastruktury Komunalnej i Transportu w Krakowie

Obecnie na Bulwarze Kurlandzkim dobiegają końca prace ziemne. Położone są już fundamenty słupów oraz kanalizacja teletechniczna oświetlenia i iluminacji. Jeśli warunki pogodowe pozwolą i prace będą szły w takim tempie jak do tej pory - kolejnym etapem będzie montaż lamp oświetleniowych. Zaraz po świętach ruszą prace ziemne na Bulwarze Czerwieńskim.

Ze względu na lokalizację, prace prowadzone są pod nadzorem archeologicznym i w oparciu o pozwolenie konserwatora zabytków. Ekipa budowlana natrafiła już na kilka podziemnych pamiątek z przeszłości: fragmenty płotów, starego portu, pozostałości dróg i torów kolejowych.

Oczekiwana przez mieszkańców inwestycja przyczyni się do popularyzacji bulwarów wiślanych i zachęci jeszcze więcej osób do wieczornych spacerów. Z pewnością miejsce zyska także w oczach turystów, tym bardziej, że jest to jedna z wizytówek miasta. Na Bulwarze Czerwieńskim planowana jest budowa 49 nowych słupów oświetleniowych oraz 13 lamp iluminacyjnych. Oświetlone zostaną alejki oraz wykonana zostanie iluminacja skarpy pod Wawelem. Natomiast na Bulwarze Kurlandzkim zostanie ustawionych 63słupów oświetleniowych na alejkach oraz 48 lamp iluminacyjnych, które wydobędą z mroku mury obwałowania Wisły.

Oświetlenie wykonane będzie przy zastosowaniu nowych słupów oraz opraw typu LED, natomiast iluminacja przy zastosowaniu nowych lamp doziemnych typu LED. Dodatkowo wzdłuż nowobudowanego oświetlenia poprowadzona jest kanalizacja teletechniczna dla zamontowania w przyszłości monitoringu oraz WI-FI.

 

Pokaż metkę
Osoba publikująca: Michał Pyclik
Podmiot publikujący: ZIKiT Kraków