Dlaczego kontrapas na Powstańców Śląskich to nie jest najlepsze rozwiązanie?

Wśród niektórych dziennikarzy panuje przekonanie, że istnieje idealne i bardzo proste rozwiązanie dla każdego problemu drogowego, tylko urzędnicy nie mogą na nie wpaść, albo po prostu są głusi na głos mieszkańców. Otóż nie są. I nie ma idealnych rozwiązań, nawet jeśli dziennikarzom tak się wydaje.

Dla przykładu weźmy ostatni artykuł poświęcony wytyczeniu dodatkowego pasa (kontrapasa) dla jadących al. Powstańców Śląskich w kierunku Powstańców Wielkopolskich. Dziennikarz pyta dlaczego nikt nie pomyślał o tym, żeby taki pas wytyczyć i przedstawia proste rozwiązanie. Pomija przy tym fakt, że to rozwiązanie było analizowane, ale zostało odrzucone.

Dlaczego kontrapas na Powstańców Śląskich to nie jest najlepsze rozwiązanie?
Fot. Paweł Krawczyk/www.krakow.pl

Prościej napisać, że ktoś podjął decyzję zza biurka. Zatwierdzając przygotowany przez PKP PLK projekt organizacji ruchu rozważaliśmy dopuszczenie ruchu z dwóch pasów na wprost, jednak tak wyznaczone pasy nie miałyby kontynuacji w al. Powstańców wielkopolskich – gdzie jest tylko jeden pas ruchu. 

lacznica

Rozważany był również opisywany w gazecie kontrapas. Rozwiązanie dobre gdyby było wprowadzane na dłuższy czas – tak by kierowcy mogli przywyknąć do tak nietypowego prowadzenia ruchu. Niestety w tym konkretnym przypadku byłoby możliwe do wprowadzenia tylko na 2-3 tygodnie. W pierwszej połowie kwietnia kolejny etap prac spowoduje wyłączenie z ruchu dwóch pasów al. Powstańców Wielkopolskich. Tym samym nie będzie już przestrzeni dla prowadzenia takiego kontrapsa.

lacznica

Od poniedziałku nasi inspektorzy są w terenie, prowadzimy konsultacje z policją i inwestorem. Przygotowaliśmy rozwiązania, które pozwolą usprawnić funkcjonowanie komunikacji miejskiej. Mamy również propozycje dla kierowców. Dziś będą one konsultowane i jutro zostaną zaprezentowane.

Tymczasem jak pokazuje monitoring sytuacji drogowej w mieście sytuacja stopniowo się normuje. Oczywiście inwestycja PKP PLK generuje utrudnienia ale już dzisiaj są one znacznie mniejsze niż w poniedziałek.

Pokaż metkę
Autor: Pyclik
Osoba publikująca: Michał Pyclik
Podmiot publikujący: ZIKiT Kraków