Odnawiamy pomniki

Do końca czerwca 2016 roku potrwa remont pomnika Grunwaldzkiego, który znajduje się na placu Matejki w Krakowie. Jego koszt to ponad 150 tys. zł. Prace konserwatorskie, już w mniejszym zakresie, planowane są także w tym roku przy pomniku Adama Mickiewicza w Rynku Głównym, który wymaga oczyszczenia.

Odnawiamy pomniki
Fot. ZIKiT

Pomnik Grunwaldzki nie był odnawiany od czasu powstania, czyli od 1976 roku, kiedy został  postawiony ponownie na miejscu oryginału (1910 r. ) zniszczonego przez hitlerowców. Remont jest konieczny, ponieważ na rzeźbach wykonanych z brązu, zalega gruba warstwa zanieczyszczeń, spod których przebija zielona patyna. Proces oczyszczania poprzedzony zostanie badaniami laboratoryjnymi i zgodnie ze wskazaniami specjalisty ds. konserwacji metalu – przy oczyszczaniu wykorzystane zostaną łuski orzechów arachidowych. 


- Usunięcie szkodliwych nawarstwień z zastosowaniem spreparowanych i odłuszczonych łusek z orzechów arachidowych, sprowadzonych z USA, to już sprawdzona metoda, aby w trakcie prac zachować i uszlachetnić zieloną patynę pokrywającą figury. W ten sposób oczyszczony został np. pomnik Mikołaja Kopernika przy Uniwersytecie Jagiellońskim – mówi Beata Myśliwiec-Kwiecień z Zarządu Infrastruktury Komunalnej i Transportu. 


Remont pomnika Grunwaldzkiego został zalecony przez Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków. Obiekt jest rozpoznawalny przez turystów i stoi w reprezentatywnym miejscu. Ponadto na całym pomniku obserwuje się dużą ilość drobnych uszkodzeń mechanicznych. Konieczne jest także mocniejsze przymocowanie tablic z herbami, aby zapobieć ich zniszczeniu czy oderwaniu. W ramach prac przewidziane jest także uzupełnienie ubytków spoin ołowianych, które scalają elementy pomnika. Obecnie wnika do nich woda opadowa, która zamarzając może powodować pęknięcia kamienia, a nawet rozsunięcie się ciosów. Oczyszczony zostanie także granit z podstawy monumentu. Remont zakończy się przed Światowymi Dniami Młodzieży w Krakowie.
 

Pokaż metkę
Osoba publikująca: Michał Pyclik
Podmiot publikujący: ZIKiT Kraków