Komunikat archiwalny

ZIKiT bliżej mieszkańców. Także informacyjnie

Komunikacja, inwestycje drogowe, projekty europejskie, inwestycje…. Tyle i jeszcze więcej zadań wchodzi w zakres działalności ZIKiT-u. Od budowy estakady po remont chodnika w dzielnicy. Wymiana wiat przystankowych, ścieżki rowerowe, torowiska i transport zbiorowy… Celem ZIKiT-u, jest aby te ważne informacje, docierały jak najszybciej do krakowian i były prezentowane w atrakcyjnej, przystępnej formie. Dlatego cały czas ulepsza narzędzia komunikacji. Chodzi także o wypracowanie możliwie najskuteczniejszych form informowania mieszkańców przed Światowymi Dniami Młodzieży.

ZIKiT bliżej mieszkańców. Także informacyjnie
Fot. ZIKiT

Od kilku miesięcy działa nowa strona internetowa: www.zikit.krakow.pl, na której oprócz aktualności można np. skorzystać z mapy inwestycji – prezentującej zadania ZIKiT-u ujęte w budżecie na 2016 rok oraz mapy utrudnień, przydatnej szczególnie dla kierowców, na której zaznaczone zostały bieżące prace drogowe, powodujące zmiany w ruchu.

Zachęcamy także do sprawdzenia zakładki komunikacja miejska (kmkrakow.pl), informacji o projektach europejskich, przetargach oraz mapy Strefy Płatnego Parkowania, chociaż tematem szerzej zajmuje się spółka Miejska Infrastruktura. Nie brakuje także bieżących newsów dla rowerzystów.

Strona jest codziennie aktualizowana pod kątem utrudnień na drogach, bieżących remontów i zaawansowania inwestycji ZIKiT. Od uruchomienia strony codziennie zwiększa się ilość jej użytkowników; obecnie 2,5 tys. osób dziennie korzysta z prezentowanych za jej pomocą informacji.


Na stronie znajduje się również zakładka BIP-u, gdzie mieszkańcy mogą sprawdzić jak załatwić sprawę w urzędzie oraz dowiedzieć się więcej na temat procedur toczących się w ZIKiT m.in. zezwolenia na lokalizację/przebudowę zjazdu z drogi publicznej, wyznaczanie miejsc postojowych dla osób niepełnosprawnych, wydawanie zezwoleń na wjazd na drogi z ograniczeniem tonażu będące w zarządzie ZIKiT, umieszczenie reklamy w pasie drogowym czy też zezwolenia na czasowe zajęcie pasa drogowego.


Mieszkańcy mogą też zwracać się do ZIKiT-u osobiście w poszukiwaniu ważnych informacji. Przypominamy, że główna siedziba ZIKiT-u znajduje się na ul. Centralnej 53, natomiast działy zajmujące się nadzorem nad drogami, organizacja ruchu oraz transportem mają swoją siedzibę na os. Złotej Jesieni 14.
Zachęcamy także do odwiedzania naszych punktów informacyjnych, które w najbliższym czasie będą modernizowane. Mieszczą się one w następujących lokalizacjach:
a)    Punkt Informacji Miejskiej przy Rondzie Mogilskim (punkt czynny jest od poniedziałku do piątku od godz.9.00 - 17.00.)
b)    Punkt Ekocentrum: Przystanek Politechnika - ul. Pawia (przejście podziemne) oraz Plac Bohaterów Getta - ul. Na Zjeździe (przejście podziemne) – godziny otwarcia dostępne są na stronie www.ekocentrum.krakow.pl 
c)    Niedawno otworzony punkt informacyjny w głównej siedzibie ZIKiT-u – na ul. Centralnej (punkt otwarty jest od godz. 8.00 – 16.00) 


W wymienionych miejscach można uzyskać niezbędne informacje dotyczące połączeń komunikacyjnych, dowiedzieć się o najważniejszych utrudnieniach w mieście, jak załatwić sprawę w ZIKiT, zgłosić swoje uwagi.

Do dyspozycji krakowian jest również całodobowy numer interwencyjny 12 616 75 55. Każdego miesiąca dzwoni do dyspozytorów ZIKiT kilka tysięcy osób. Każda interwencja jest odnotowywana, zgłaszana do odpowiedniego działu i załatwiana w miarę możliwości jak najszybciej. Z kolei pod numer 12-616-7300 mogą dzwonić mieszkańcy, którzy poszukują ogólnych informacji dotyczących działalności ZIKiT.


Zachęcamy również do odwiedzania strony www.ekocentrum.krakow.pl. Dowiedzieć się z niej można m.in. o zbiorczych punktach gromadzenia odpadów w mieście, można zgłosić na stronę informację do tzw. Bazaru (na e-mail:infolinia@zikit.krakow.pl) - ogłoszenie o niepotrzebnych, ale wciąż sprawnych przedmiotach takich jak: sprzęt AGD, RTV, urządzenia, elektryczne, elektroniczne, a nawet płyty CD czy też książki.


ZIKiT ma także swój profil na Facebooku, na którym każdego dnia ukazują się ważne informacje, filmy, zdjęcia, zapowiedzi konkurów i akcji. Wszystkich, którzy chcą być na bieżąco z tym co dzieje się w Krakowie – zachęcamy do polubienia profilu Zarządu Infrastruktury Komunalnej i Transportu

Pokaż metkę
Osoba publikująca: Michał Pyclik
Podmiot publikujący: ZIKiT Kraków