ŚDM to wyzwanie. Także dla naukowców

Jak wykorzystać potencjał naukowy Krakowa? Zarząd Infrastruktury Komunalnej i Transportu rozpoczął współpracę z Politechniką Krakowską, której celem jest  analiza ruchu drogowego w mieście i poszukiwanie nowych, ciekawych rozwiązań komunikacyjnych. W ramach współpracy ZIKiT uzyska wsparcie naukowców przy rozwiązywaniu nietypowych problemów komunikacyjnych miasta, zaś politechnika cenny materiał dydaktyczny. 

ŚDM to wyzwanie. Także dla naukowców
Fot. krakow2016.com

Na pierwszy ogień poszły Światowe Dni Młodzieży w Krakowie. Zarówno studenci, jak i profesorowie przyznają, że to było wielkie naukowe wyzwanie. Warsztaty w Zakrzowie  trwały cztery dni i były wypełnione intensywną pracą twórczą, w której brali udział wykładowcy Politechniki Krakowskiej, studenci z koła naukowego Zakładu Systemów Komunikacyjnych, reprezentanci ZIKiT, Urzędu Miasta Krakowa, Urzędu Marszałkowskiego, Zarządu Dróg Wojewódzkich, Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad, Policji i PKP. Wszyscy uczestnicy warsztatów brali w nich udział na zasadzie wolontariatu.

- Poza tym odwiedził nas także ekspert z Gdańska, który pracował przy organizacji mszy papieskiej w Gdańsku w 1979 roku, ekspert z Wieliczki i znawca tematu rowerowego – wylicza dr hab.  inż Andrzej Szarata, prof.  z Politechniki Krakowskiej. 

Studenci zostali podzieleni na kilka grup, w których analizowali różne warianty komunikacyjne dostosowane do potrzeb  pieszych pielgrzymów, podróżujących autobusami, koleją  i oczywiście mieszkańców Krakowa. Badali przepustowość układu transportowego, szukali miejsc gdzie mogą zaparkować autokary. Zastanawiali się też jak zorganizować na ten czas życie w mieście, np. transport żywność i zaopatrzenie sklepów.
Andrzej Szarata podkreśla, że to były wyjątkowe warsztaty, z których nie tylko skorzystali studenci, bo zaproponowane rozwiązania mają dużą szansę zostać wykorzystane przy organizacji Światowych Dniach Młodzieży. 

– Praca studentów była cały czas monitorowana i precyzowana przez obecnych na sali wykładowców a także reprezentantów różnych instytucji, które brały udział w projekcie – mówi prof.  Szarata.
Jaki był w nich udział urzędników? – Dysponowali wiedzą na temat konkretnych rozwiązań, bo jak wiadomo wizja projektowa może być wspaniała, ale diabeł tkwi w szczegółach, o których pełną wiedzę ma inspektor danego terenu – mówi prof.  Andrzej Szarata.

Ponieważ nie było żadnego problemu z zebraniem chętnych osób do wzięcia udziału w warsztatach studentów (informacja o naukowym wyjeździe na facebooku w ciągu kilku godzin przyciągnęła komplet chętnych), w planach jest kolejne takie spotkanie. Warsztaty „Kraków 2.0” poświęcone będą kierunkom rozwoju systemu tramwajowego w Krakowie i odbędą się w maju. 

Więcej na https://pl-pl.facebook.com/knsk.pk oraz www.zsk.pk.edu.pl.
 

Pokaż metkę
Osoba publikująca: Michał Pyclik
Podmiot publikujący: ZIKiT Kraków