Inteligentne oświetlenie uliczne

Od wiosny do jesieni w Krakowie będzie montowane specjalne oświetlenie, którego intensywność światła będzie dostosowywać się do warunków pogodowych, oświetlenia zewnętrznego czy natężenia ruchu. Nowoczesne lampy to nowatorski projekt badawczy Zarządu Infrastruktury Komunalnej i Transportu oraz Akademii Górniczo-Hutniczej, z którego skorzystają krakowianie.

Inteligentne oświetlenie uliczne
Fot. mwojtaszek

W sumie będzie to 3766 punktów świetlnych zlokalizowanych w rejonie AGH, ale dostępnych dla mieszkańców na terenie Krowodrzy i Śródmieścia. 

- Ideą tego projektu jest opracowanie systemu oświetlenia i odpowiednich algorytmów, które będą w stanie dostosować się do np. natężenia ruchu, warunków pogodowych, oświetlenia zewnętrznego (np. reklamy, księżyc). Obecnie natężenie oświetlenia nie jest modulowane zależnie od tych zmiennych a lampy są włączane i wyłączane na podstawie kalendarza świecenia – mówi Władysław Reczyński  z Zarządu Infrastruktury Komunalnej i Transportu.

Realizacja projektu przyczyni się do oszczędności energii elektrycznej oraz do ograniczenia emisji CO2.  Wykonanie kosztować będzie 8 mln zł, z czego połowa tej kwoty pochodzić będzie z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska. Wkład uczelni to 1,5 mln zł.

Pilotażowy projekt obejmuje m.in. montaż 3 766 punktów oświetlenia ulicznego, przygotowanie projektu oświetlenia LED, stworzenie systemu sterowania oświetleniem i sprzężenia go z systemem sterowania ruchem. 
Efekty pilotażowego projektu badawczego mogą się przełożyć się w przyszłości na ogólne zasady funkcjonowania oświetlenia w całym Krakowie.
 

pokaż metkę
Osoba publikująca: Michał Pyclik
Podmiot publikujący: ZIKiT Kraków