Przygotowania do Światowych Dni Młodzieży weszły na nowy poziom

Wielomiesięczne przygotowania ze strony Zarządu Infrastruktury Komunalnej i Transportu zaowocowały ogłoszeniem pierwszych przetargów związanych z organizacją Światowych Dni Młodzieży. Kolejne są w zaawansowanej fazie przygotowania. Chodzi m.in. dostarczenie toalet przenośnych, opracowanie organizacji ruchu i remonty dróg, po których poruszać się będą pielgrzymi.

Przygotowania do Światowych Dni Młodzieży weszły na nowy poziom
Fot. ZIKiT

Spotkanie młodych katolików z papieżem Franciszkiem, które odbędzie się w stolicy Małopolski, to przede wszystkim przeżycie duchowe. Jednak organizacja tak wielkiego przedsięwzięcia wiąże się również z bardziej przyziemnymi wyzwaniami logistycznymi.  Po stronie miasta za wiele zadań związanych z ŚDM odpowiada ZIKiT. Chodzi przede wszystkim o transport, infrastrukturę i organizację ruchu, która ma obsłużyć 2,5 mln gości, spodziewanych pod Wawelem w kulminacyjnym momencie tego wydarzenia.

W związku z tym urzędnicy ZIKiT już teraz ogłaszają pierwsze przetargi, związane z zadaniami, które mają przygotować Kraków do ŚDM. Chodzi przede wszystkim o remonty arterii, po których poruszać będą się pielgrzymi. W pierwszej kolejności odnawiane będą ul. Skotnicka, Nowosądecka, Zakopiańska i Brożka. Wykonawcę tych robót poznamy na początku lutego.

Poza tym w najbliższym czasie ZIKiT planuje rozstrzygnąć przetargi dostawę i obsługę toalet przenośnych, z których będą korzystać pielgrzymi wizytujący latem Kraków. W sumie takich obiektów będzie minimum dwa tysiące. Zlokalizowane będą na parkingach i przy drogach przejścia uczestników uroczystości.

Najważniejszym zadaniem stojącym przed ZIKiT jest przygotowanie i nadzór nad tymczasową organizacją ruchu, która będzie obowiązywać w lipcu w Krakowie. - Działania związane z oznakowaniem koordynowane będą z Wojewodą Małopolskim, władzami Gminy Wieliczka, służbami porządkowymi i ratunkowymi– podkreśla Andrzej Olewicz, zastępca dyrektora ZIKiT, koordynator przygotowań do ŚDM. Przetarg na opracowanie organizacji ruchu oraz dostawę, montaż i utrzymanie oznakowania, ogłoszony zostanie na przełomie stycznia i lutego.  Bardziej szczegółowe rozwiązania, związane z organizacją transportu zbiorowego i organizacją ruchu w trakcie ŚDM przedstawione zostaną mieszkańcom Krakowa w połowie marca.
 

Pokaż metkę
Osoba publikująca: Piotr Hamarnik
Podmiot publikujący: ZIKiT Kraków