Bilet na mecz ważny także w tramwaju

Organizatorzy imprez masowych odbywających się w Krakowie – sportowych, kulturalnych, czy naukowych, mogą zakupić uprawnienia do przejazdów komunikacją miejską dla swoich gości. Dzięki temu osoby posiadające bilet wstępu na wydarzenie (np. mecz czy konferencję naukową) w terminie w którym się ono odbywa, mogą podróżować po Krakowie bez konieczności kupowania biletu na tramwaj czy autobus. Kraków był jednym z pierwszych miast w Polsce, które wprowadziło takie ułatwienie. Skorzystają z niego np. kibice trwających właśnie Mistrzostw Europy w Piłce Ręcznej Mężczyzn.

Bilet na mecz ważny także w tramwaju
Fot. Zarząd dróg Miasta Krakowa


Podstawą prawną jest uchwała Rady Miasta Krakowa (NR CXXI/1963/14). Organizator imprezy musi zawrzeć umowę z Gminą i wpłacić należność za przejazdy zgodnie z ustalonym cennikiem. Opłata za grupę do 100 osób na czas jednej doby wynosi 228 zł, dwie doby – 410 zł, trzy: 547, cztery: 638 zł, natomiast każda kolejna doba powyżej 4., kosztuje 160 zł. W uchwale RMK jest także mowa o możliwych zniżkach.
Warto wiedzieć, że przejazdy na takich zasadach, obowiązują w pojazdach KMK w I i II strefie biletowej. Można więc na ich podstawie poruszać się po całym Krakowie oraz w gminach sąsiadujących, czyli np. w podróży na lotnisko w Balicach, albo do Kopalni Soli w Wieliczce. Tym samym uczestnicy wydarzeń, których organizatorzy wykupili przejazdy, nie muszą martwić się o bilet w dotarciu na pociąg czy samolot, ale mają jeszcze szansę na lepsze poznanie atrakcji Krakowa i okolic.
W ciągu pierwszego roku (2015) skorzystało z tej możliwości dziewięciu organizatorów imprez, którzy wykupili uprawnienia do przejazdu dla blisko 5 tysięcy osób (4,7 tys.). 
 

Pokaż metkę
Osoba publikująca: Piotr Hamarnik
Podmiot publikujący: ZIKiT Kraków