Ogólne

Oceniamy wnioski z budżetu obywatelskiego

W tej edycji budżetu obywatelskiego (III) Zarząd Infrastruktury Komunalnej i Transportu znów rozpatruje rekordową liczbę wniosków – 167, czyli najwięcej ze wszystkich jednostek miejskich. Weryfikacja potrwa do końca maja. Które wnioski przeszły ją pozytywnie, a które niestety nie spełniły wymogów, okaże się 2 czerwca, kiedy wyniki weryfikacji zostaną opublikowane w Internecie.

Rowerzysto, spocznij!

Przy przejazdach rowerowych na skrzyżowaniach pojawiły się metalowe podpórki, dzięki którym rowerzyści w bardziej komfortowy sposób mogą poczekać na zmianę świateł. Korzystając z oparcia (nogą lub ręką), nie muszą zsiadać z roweru podczas oczekiwania, mogą też szybciej ruszyć, kiedy pojawi się „zielone”. Dotychczas w Krakowie było 15 takich podpórek, a ponieważ się sprawdziły – teraz będzie ich w sumie 65.

Bezpieczniej na alei Daszyńskiego. Piesi zyskają przejście

Na alei Daszyńskiego (w rejonie ul. Siedleckiego) zostanie wyznaczone przejście dla pieszych, o które zabiegali mieszkańcy. To znacznie poprawi bezpieczeństwo na drodze, gdyż do tej pory piesi przechodzili przez dwupasmową ulicę między przejeżdżającymi samochodami. Najbliższe pasy – przy ul. Podgórskiej lub Masarskiej, znajdują się w odległości ok. 200 metrów, co powoduje, że przechodnie skracają sobie teraz drogę i przechodzą na drugą stronę w ryzykowny sposób.

Kładka zaświeci na fioletowo

W czwartek 19 maja przypada Światowy Dzień Nieswoistych Zapaleń Jelit. Z tego powodu, na znak solidarności z chorymi - Kładka Bernatka i Tauron Arena Kraków rozbłysną w fioletowym kolorze. W ten sposób Kraków znajdzie się na „fioletowej mapie”, podobnie jak wiele innych miast na świecie.

Więcej lamp w każdej dzielnicy

Nowe oświetlenie pojawi się na nowych ulicach, ale przede wszystkim tam, gdzie takie zapotrzebowanie zgłosili nam mieszkańcy. Czasem są to reprezentatywne i oblegane miejsca, jak np. Bulwary Wiślane czy centrum Nowej Huty, a czasem niewielkie uliczki dzielnicowe, przy których stoi kilka domów lub alejki prowadzące do osiedlowego parku. Sprawdźcie, w których lokalizacjach będzie od tego roku jaśniej.

Odnawiane przejścia podziemne w oku kamery

Zakończyły się prace w przejściu podziemnym na ul. Zakopiańskiej, w pobliżu Sanktuarium Bożego Miłosierdzia. Remont obejmował naprawę zniszczonych tynków, oczyszczenie pilastrów, pomalowane zostały ściany, wejście i daszki chroniące pieszych od deszczu. Odnowione przejście zyskało bardziej estetyczny wygląd, a wkrótce stanie się jeszcze bardziej bezpieczne, gdyż zostanie wyposażone w kamerę monitoringu.
 

Kalwaryjska - prawdziwym centrum Podgórza?

Jakimi środkami osiągnąć zrównoważony transport w Starym Podgórzu? Odpowiedzi na to pytanie starali się udzielić mieszkańcom zgromadzeni w Kinoteatrze Wrzos przedstawiciele ZIKiT-u, Miejskiej Infrastruktury i Dzielnicy XIII. Uczestnicy kolejnego spotkania z cyklu #MobilnyKraków dyskutowali na temat problemów komunikacyjnych okolic ul. Kalwaryjskiej oraz o możliwych usprawnieniach komunikacji miejskiej.

Waga pod kontrolą

Od dziś kierowcy ciężkich samochodów, którzy będą wjeżdżać do Krakowa, muszą liczyć się z tym, że mogą zostać zaproszeni do zważenia pojazdu na specjalnie przystosowanej do tego wadze. Wszyscy, którzy poruszać się będą niezgodnie z przepisami, zostaną obciążeni wysoką karą, a dochód z niej wpłynie do budżetu gminy. – Rozpoczęliśmy zapowiadaną walkę z kierowcami, którzy rozjeżdżają ulice w Krakowie – zapowiada Andrzej Olewicz, zastępca dyrektora w Zarządzie Infrastruktury Komunalnej i Transportu.


 

Wzmocnienia komunikacji w związku z imprezami w Tauron Arena Kraków

W ciągu najbliższych dni (3go, 6go i 7go maja) w Tauron Arena Kraków odbędą się duże imprezy, na które najwygodniej będzie dojechać komunikacją zbiorową. Ponieważ organizatorzy planują ich zakończenie w godzinach gdy tramwaje kursują rzadziej, ZIKiT zamówi dodatkowe kursy dla ich obsługi.

Zamknięty przystanek na al. Krasińskiego

Uwaga pasażerowie! W sobotę i niedzielę (30 kwietnia i 1 maja) nastąpi zamknięcie przystanku przy al. Krasińskiego w pobliżu Teatru STU. W te dni drogowcy będą prowadzić zaawansowane prace przy wymianie nawierzchni i zatrzymanie się autobusów w tym miejscu będzie bardzo utrudnione.