Ogólne

Bezpieczniej dla pieszych i rowerzystów w Podgórzu

Przejazd rowerowy na ul. Na Zjeździe powstanie do końca tego roku. Obecnie w tym miejscu znajduje się przejście dla pieszych, a przejazd zostanie wyznaczony obok. Jest to zadanie wytypowane do realizacji w ramach budżetu obywatelskiego. ZIKiT zakończył właśnie przetarg, realizacją zadania było zainteresowanych dwóch oferentów, spośród których zostanie wybrany wykonawca.

Chodnik na ulicy Zdunów

Jeszcze w tym roku zostanie wykonany brakujący fragment chodnika na ul. Zdunów od nr 29 do ul. Podhalańskiej. Dziś zakończył się przetarg w tej sprawie, wpłynęły dwie oferty i w najbliższych dniach zostanie wyłoniony wykonawca.

Wnioskujemy o nowe toalety i dbamy o już istniejące

Do końca tego roku remont generalny przejdzie szalet miejski w przejściu podziemnym przy ul. Wielickiej. Wymienione zostaną m.in. sanitariaty, płytki na ścianach i posadzce, lustra, rurociąg i cała instalacja. ZIKiT ogłosił właśnie przetarg na to zadanie. Planuje też kolejne remonty toalet w 2017 roku.

Spotkajmy się w Ambasadzie Krakowian!

Chcesz zabrać głos w debacie o przyszłości Krakowa? Masz swoje zdanie na temat poprawy jakości życia w mieście? Jesteś rowerzystą, pieszym, pasażerem, a może właśnie myślisz o zmianie nawyków komunikacyjnych? Zapraszamy na spotkanie. Przyjdź w terminie, który Ci najbardziej odpowiada i weź udział w dyskusji.

Do końca roku więcej nowych lamp

Jeszcze tej jesieni zostanie wymienione oświetlenie na kolejnych ulicach Krakowa. Stare lampy są awaryjne, kosztowne w utrzymaniu i eksploatacji jak również mało estetyczne. O wymianę wnioskowali mieszkańcy, a ZIKiT wymienia lampy sodowe na ledowe.

Przebudowa alei 29 Listopada coraz bliżej

Mamy dobrą wiadomość dla wszystkich kierowców, którzy przemieszczają się z północnego Krakowa do centrum miasta i niestety utykają w korkach. ZIKiT przygotowuje się do ogłoszenia przetargu na rozbudowę tej ulicy, dzięki czemu aleja zostanie poszerzona do dwóch pasów w każdym kierunku, a miejscami jeszcze o buspas. Jest to jedna z najbardziej oczekiwanych inwestycji drogowych w tej części Krakowa. Przetarg zostanie ogłoszony w ciągu najbliższych dni.

Zobacz i oceń pomysły na Plac Biskupi

W piątek (7 października) odbędzie się spotkanie z mieszkańcami, projektantami i radnymi w sprawie opracowania projektu rewitalizacji Placu Biskupiego. Zachęcamy wszystkich, żeby jeszcze raz przyjrzeli się wstępnym koncepcjom i zgłosili swoje uwagi. Spotkanie odbędzie się w Radzie Dzielnicy I (Rynek Kleparski 4), początek o godz. 17.

Jak zaoszczędzić na podróży komunikacją miejską?

Czy zdążę dojechać w 20 minut na najtańszym bilecie? – zastanawiają się początkujący użytkownicy komunikacji miejskiej. Zamiast dokładać sobie nerwów, zachęcamy do zakupu biletu okresowego, który jest tańszy i bardziej praktyczny niż bilety do kasowania. Takie oszczędności przydadzą się nie tylko studentom, którzy w dodatku w Krakowie zapłacą za bilet semestralny najmniej w porównaniu do innych miast.

Ruszyła Akademia Młodego Krakowianina

Ścieżka edukacji ekologicznej, „Mały krakowianin na straży”, zwiedzanie TAURON Areny Kraków i Centrum Sterowania Ruchem ZIKiT, stadionu miejskiego im. Henryka Reymana i Centrum Kongresowego ICE Kraków, „Akademia Kropelki”, „Przygody z ciepłem” – to tylko niewielka część zajęć dla dzieci przygotowanych przez Urząd Miasta Krakowa oraz miejskie spółki i jednostki w ramach projektu Akademia Młodego Krakowianina.

Rower publiczny w Krakowie inspiruje Śląsk

Jak krok po kroku wyglądał wybór roweru miejskiego w procesie koncesji? Jak wyglądał wzór umowy i jak przebiegały negocjacje, a w końcu na jakie trudności natrafił Kraków podczas pionierskiej inicjatywy wyłonienia koncesjonariusza systemu roweru miejskiego – na takie zagadnienia zwrócili uwagę przedstawiciele Metropolia Silesia, których gościliśmy w Krakowie. Ta aglomeracja skupiająca dwa miliony ludzi z 14 największych miast Śląska i Zagłębia planuje uruchomić metropolitalny system wypożyczalni rowerów, korzystając z przykładu Krakowa.