Ogólne

Patriotyczna kładka na 11 Listopada

Już tradycyjnie w dniu Święta Niepodległości kładka o. Bernatka zaświeci w kolorach biało-czerwonych. Zgodnie z kalendarzem świeceń nastąpi to ok. godz. 16.00 i potrwa do godz. 6.39. Takich wyjątkowych dni w Krakowie, gdy kładka zmienia barwy, mamy już blisko 20. Ponadto po modernizacji, od tego roku,  kładka może pulsować, migać, falować i świecić naraz w kilkunastu kolorach. Jest też znacznie wygodniejsza w obsłudze, bo wszystkie zmiany można wprowadzać już zdalnie.

W trosce o seniorów

8-9 listopada odbędzie się w Krakowie międzynarodowa konferencja „W trosce o seniorów”, w której będzie uczestniczył także Zarząd Infrastruktury Komunalnej i Transportu. ZIKiT od lat prowadzi szereg działań, aby przestrzeń Krakowa była przyjazna dla wszystkich mieszkańców, ze szczególnym uwzględnieniem osób starszych, niepełnosprawnych czy rodziców z wózkami. Każda nowa inwestycja jest konsultowana pod tym kątem.

Parking przy ul. Płaszowskiej gotowy!

Zakończyła się budowa parkingu w rejonie ulic Płaszowskiej, Saskiej i Przewóz. Wyznaczonych zostało 15 miejsc postojowych, w tym jedno przeznaczone dla osób niepełnosprawnych. Zadanie zrealizował ZIKiT ze środków Rady Dzielnicy XIII.

Kładka wygodniejsza dla pieszych

Trwa naprawa kładki dla pieszych, która biegnie przy ul. Górnickiego nad Białuchą. Główną przyczyną remontu było wyrównanie różnicy poziomów między kładką a prowadzącym do niej chodnikiem. Prace obejmują także m.in. odnowienie balustrad i uporządkowanie terenu wokół mostu. Ich koszt to ponad 30 tys. zł.

Wiaty też mają swój styl

W Krakowie trwa wymiana wiat przystankowych, które po latach eksploatacji były stare i zniszczone. Nie każdy jednak wie, że w różnych miejscach w Krakowie montowane są różne rodzaje wiat, które dzięki temu lepiej wpisują się w otoczenie. W ostatnich dniach na przykład na przystanku  „św. Gertrudy” w kierunku Wawelu została ustawiona pierwsza wiata stylowa.

Zmiany na al. Powstańców Śląskich od 3 listopada

PKP PLK S.A. poinformowały właśnie o kolejnych pracach jakie będzie wykonywało w rejonie al. Powstańców Śląskich. Ich realizacja łączy się z koniecznością wprowadzenia kolejnych zmian w organizacji ruchu.

Wszystko o krakowskich LED-ach

W czwartek na AGH odbyła się konferencja poświęcona inteligentnemu oświetleniu Krakowa, na którą zapraszaliśmy na naszej stronie internetowej. Uczestniczyli w niej m.in. naukowcy, urzędnicy, studenci i inne osoby zainteresowane tematem, także z innych miast. Kolejna konferencja odbędzie się w grudniu i będzie poświęcona dynamicznemu sterowaniu oświetleniem.

Kontrolerzy gotowi do pomocy

Wszyscy krakowscy kontrolerzy, którzy pracują w mundurach, odebrali wczoraj dyplomy ukończenia kursu pierwszej pomocy przedmedycznej. Dzięki temu już w okresie Wszystkich Świętych będą mogli być jeszcze bardziej pomocni pasażerom, także w takich sytuacjach jak np. zasłabnięcia czy upadki. O nowych umiejętnościach będą informować specjalne plakietki na mundurach kontrolerskich.

Spotkanie z mieszkańcami ulicy Lea. Zapraszamy!

W czwartek (3 listopada) o godz. 17 odbędzie się spotkanie z mieszkańcami ulicy Lea oraz Dzielnicy V Krowodrza poświęcone pilotażowej akcji oczyszczania ulicy z pyłów, które  mają wpływ na jakość powietrza i  przyczyniają się do powstawania smogu.

W Krakowie przybywa i przybędzie dróg rowerowych

Już wkrótce krakowscy rowerzyści będą mieli do dyspozycji nowe ścieżki rowerowe, mogą także sprawdzić jakie inwestycje będą realizowane z myślą o nich w następnej kolejności. Obecnie mamy blisko 180 km całej infrastruktury rowerowej (dla porównania w 2014 r. było to 145 km), i ta liczba będzie sukcesywnie rosła już w najbliższych latach.