Ogólne

O smogu na tablicach

W tym roku ZIKIT planuje ustawienie trzech tablic informujących o poziomie zanieczyszczeń powietrza w Krakowie. Wniosek o zamontowanie takiej tablicy  został złożony przez mieszkańców Krakowa w ramach Budżetu Obywatelskiego.

Przebudowa ulicy Basztowej coraz bliżej

Jeszcze w tym roku ulica Basztowa stanie się dla kierowców jednokierunkowa, a tramwaje pojadą po niej ciszej. Przebudowane zostanie układ drogowy oraz torowisko tramwajowe na odcinku od ul. Długiej do skrzyżowania z ul. Pawią, na skrzyżowaniu ul. Basztowa, Długa, Westerplatte i na ul. Westerplatte do ul. Zamenhofa. ZIKiT ogłosił właśnie przetarg na to zadanie. Wykonawca będzie miał 6 miesięcy na realizację, od podpisania umowy z ZIKiT.

Wiemy, kto zbuduje tramwaj do Górki Narodowej

ZIKiT wyłonił wykonawcę na opracowanie dokumentacji projektowej i budowę linii tramwajowej z osiedla Krowodrza Górka do Górki Narodowej. Koszt inwestycji wyniesie 326 mln 225 tys. zł. Przetarg wygrało konsorcjum Przedsiębiorstwo Usług Technicznych INTERCOR i Przedsiębiorstwo Inżynieryjnych Robót Kolejowych TOR-KRAK. Podpisanie umowy nastąpi najwcześniej za miesiąc po zakończeniu kontroli uprzedniej w Urzędzie Zamówień Publicznych. Taka procedura musi być zapewniona ponieważ przetarg przekracza 20 mln euro.

Ul. Zielony Most - bez przejścia i przejazdu

Uwaga kierowcy i piesi! W poniedziałek (13.03) wykonawcy przebudowy linii kolejowej E30 zamkną wiadukt przy ul. Zielony Most. 

Rower na każdą kieszeń

Krakowianie od 1 marca mogą korzystać z rozbudowanego systemu roweru miejskiego Wavelo, który oprócz innowacji technicznych, wprowadził rozbudowany cennik, dostosowany do różnych potrzeb użytkowników. Jeśli zatem korzystacie z roweru miejskiego codziennie, zachęcamy do wykupienia abonamentu, a jeżeli nie planujecie regularnych podróży, skorzystajcie z opcji „pay as you go”, czyli płacę tyle, ile jadę.

Wyczyścimy pomnik Wieszcza

Do końca czerwca mają zakończyć się prace konserwatorskie przy pomniku Adama Mickiewicza w Rynku Głównym. Najważniejszym zadaniem będzie oczyszczenie zabrudzonych elementów kamiennych i figur z brązu, prawdopodobnie znowu za pomocą sproszkowanych łupin orzechów arachidowych, jak w przypadku Pomnika Grunwaldzkiego. ZIKiT ogłosił właśnie przetarg na odnowę zabytku.

Jeszcze więcej światła na Bulwarach Wiślanych

W tym roku i w przyszłym planowana jest kontynuacja budowy oświetlenia na Bulwarach Wiślanych. W ubiegłym roku rozświetliliśmy Bulwar Czerwieński i Kurlandzki, a teraz przyszedł czas na pozostałe odcinki. W 2017 roku w budżecie przeznaczone jest na ten cel 1,9 mln zł, w 2018 r. 3 mln zł.

Niebezpieczny manewr

W związku z budową łącznicy kolejowej Zabłocie - Krzemionki zmieniła się organizacji ruchu na skrzyżowaniu al. Powstańców Śląskich z ul. Wielicką. M.in. zlikwidowana została możliwość skrętu w lewo, z al. Powstańców Śląskich w kierunku ul. Limanowskiego. Niestety nie wszyscy kierowcy stosują się do przepisów w tym miejscu.

Jaki jest Twój pomysł na Kraków?

Ruszyła kolejna edycja „Budżetu Obywatelskiego”. Przez cały marzec 2017 r. mieszkańcy mogą zgłaszać swoje pomysły na zadania dzielnicowe i ogólnomiejskie. Zachęcamy wszystkich do aktywności! Zwycięskie zadania będą realizowane i finansowane z budżetu miasta i dzielnic od 2018 roku.

Szybka zebra, wolny tramwaj

Jak uwzględnić potrzeby wszystkich uczestników ruchu na dużych arteriach w mieście? Dlaczego nie zawsze jest możliwe uruchomienia tzw. „przejścia na raz”? Zachęcamy do przeczytania poniższego artykułu i zabrania głosu w dyskusji.