Ogólne

ZIKiT Liderem Miejskich Innowacji

Dziękujemy za kolejne wyróżnienie! 20 października Zarząd Infrastruktury Komunalnej i Transportu w Krakowie uczestniczył w konferencji  Computerworld „Miasto 2.0 – Smart City”, podczas której odebraliśmy dyplom Lidera Miejskich Innowacji. Do konkursu zostało zgłoszonych ponad 20 projektów z całego kraju. Celem inicjatywy jest pokazanie dobrych praktyk i nowoczesnych rozwiązań, wpisujących się w ideę inteligentnego miasta (Smart City).

Poznaj efekty modernizacji oświetlenia w Krakowie. Konferencja AGH i ZIKiT

W czwartek (27 października o godz. 9.30) w Akademii Górniczo-Hutniczej rozpocznie się druga z cyklu konferencja, dotycząca inteligentnego oświetlenia. Spotkanie organizowane jest w ramach projektu „Pilotażowa modernizacja oświetlenia ulicznego Miasta Krakowa wraz z rozbudową warstwy telemetrycznej, stworzeniem systemu sterowania oraz budową instalacji PV", realizowanego przez Katedrę Informatyki Stosowanej AGH i ZIKiT w Krakowie. Udział w wydarzeniu będzie okazją do poznania od strony praktycznej tematu wdrożenia systemu inteligentnego oświetlenia, na przykładzie krakowskiego, innowacyjnego projektu.

Dekoracja świąteczna w nowym stylu

ZIKiT ogłosił przetarg na projekt i wykonanie dekoracji świątecznej. W tym roku ozdoby na ulicach, placach i mostach Krakowa mają nawiązywać do stylu Polskiego Art Deco, czerpiącego inspirację z polskiej sztuki ludowej, charakteryzującego się uproszczoną bryłą i bogactwem motywów ornamentalnych. Forma i kolorystyka dekoracji ma tworzyć klimat śnieżnych świąt, podkreślać zimowy nastrój, utrzymana zatem będzie w kolorystyce białej i srebrzystej, z nielicznymi akcentami granatu, zieleni i czerwieni.

Chodnik na ul. Rollego przechodzi metamorfozę

Biegasz lub jeździsz na rowerze wzdłuż Bulwarów Wiślanych? A może lubisz spacery nad Wisłą? Już wkrótce przejście lub przejazd (także wózkiem) po chodniku na ul. Rollego będzie znacznie przyjemniejszy i bezpieczniejszy. ZIKiT prowadzi właśnie remont, dzięki czemu zniszczone płyty chodnikowe zostaną wymienione na nowe. Remont jest realizowany w ramach zadań powierzonych Rady Dzielnicy XIII Podgórze. W ubiegłym roku Dzielnica wymieniła na tej ulicy oświetlenie.

Jak się zmienia Nowa Huta?

Mimo, że sezon remontowy powoli dobiega końca, korzystamy jeszcze z dobrej pogody i kontynuujemy prace remontowe w różnych częściach Krakowa, także w Nowej Hucie.

Nowe koncepcje zmian na Placu Biskupim

W związku z uwagami wniesionymi przez mieszkańców biuro projektowe "Gajda. Architektura Krajobrazu" przygotowało nową wersję projektu rewitalizacji Placu Biskupiego. Zgodnie z postulatami mieszkańców nie ma wariantu z pozostawieniem parkingu na placu.

 

Wiaty odporne na jesień

Do końca października planowany jest montaż wiatrołapów na wszystkich wiatach przystankowych typu „premium”, czyli na tych, na których pasażerowie skarżyli się, że są za mało chronieni przed deszczem czy wiatrem. W ostatnim czasie takie osłony pojawiły się na czterech przystankach autobusowych przy al. Armii Krajowej i ul. Conrada.

Wybierz rower! Dziś rusza nowy system Wavelo [FILM]

Zgodnie z zapowiedziami od dziś krakowianie mogą wypożyczyć nowoczesne rowery 4-tej generacji.  Pojazdy wyposażone są w komputery pokładowe, zasilane przez dynamo i panel słoneczny oraz w system GPS, dzięki czemu nie trzeba ich oddawać bezpośrednio do stacji, ale można przypiąć w dowolnie wybranym miejscu w obrębie systemu. Na początek uruchomionych zostało 15 stacji i 100 rowerów, następnie od kwietnia 2017 r. użytkownicy będą mogli już korzystać z 1500 rowerów w 150 lokalizacjach.

Jesienne remonty w Śródmieściu

Mimo załamań pogody, na ulicach Krakowa kontynuowane są prace remontowe. Poniżej prezentujemy naprawy, które wykonywane są w obrębie Starego Miasta i Kazimierza.

Budowa kanalizacji na ul. Korbutowej

Blisko 5 mln zł kosztować będzie budowa systemu odwadniającego ulicę Korbutowej, która jest przecznicą od ul. Królowej Jadwigi. Ta osiedlowa droga, przy które stoją domy jednorodzinne, po każdych większych opadach jest zalewana wodą.  Doraźne budowanie przepustów i rowów niewiele pomagało, a mieszkańcy skarżyli się, że podtapiane są ich domy. Kompleksowy remont był więc konieczny.