Ogólne

Połączenie ul. Ostatniej z ul. Mogilską już otwarte dla pieszych i kierowców

Nowe połączenie pieszo-drogowe skróci trasę do centrum Krakowa i zapewni lepszy dostęp do komunikacji miejskiej. Zadanie ZIKiT kosztowało blisko 2 mln zł.

Mniejsze znaki w zabytkowym centrum

W styczniu zakończyła się wymiana wszystkich tarcz znaków w zabytkowym centrum miasta. - Duże tarcze, często skutecznie przysłaniające piękną krakowską architekturę, zastąpione zostały przez tarcze mini, najmniejsze dopuszczalne przepisami – mówi inspektor z Zespołu Utrzymania Oznakowania w Zarządzie Infrastruktury Komunalnej i Transportu w Krakowie.

Jeśli jakimś cudem to przeczytasz to: dziękuję!

Tym razem chcieliśmy się z Wami podzielić listem od Czytelniczki, w którym opisuje spotkanie w komunikacji miejskiej z kontrolerem biletów. Dziękujemy za miłe słowa, kolejną pochwałę dla krakowskich kontrolerów i życzymy takiej życzliwości każdemu! Pamiętajcie tylko, żeby skasować bilet (lub doładować kartę)... Miłego weekendu i do zobaczenia na komunikacyjnych trasach!

Płynniejszy przejazd przez rondo Ofiar Katynia

Na skrzyżowaniu Conrada – Armii Krajowej – Jasnogórska – Radzikowskiego (rondo Ofiar Katynia) od kilku dni działa nowy program sygnalizacji świetlnej. Dotychczas skrzyżowanie funkcjonowało z tzw. dwufazową sygnalizacją świetlną. Pojazdy skręcające w lewo musiały oczekiwać na sygnał zielony, co przy zwiększonym ruchu prowadziło do zatoru na rondzie.

Słupki porządkują przestrzeń skrzyżowań

Wczoraj na skrzyżowaniu ulicy Ogrodowej i Warszawskiej ZIKiT zamontował 16 słupków, dzięki którym parkujące samochody nie będą blokowały przejścia pieszym. W teorii  auta w ogóle nie powinny się tam zatrzymywać, bo jest to niezgodne z przepisami ruchu drogowego, ale w praktyce jest niestety inaczej. Podobne rozwiązania są i będą stosowane w innych miejscach w Krakowie. Zakup i montaż jednego słupka to koszt około 150 zł.

Mobilny Kraków 2017

ZIKiT opracował plan realizacji polityki transportowej dla Krakowa. Jego założenia w najbliższych tygodniach będą konsultowane z mieszkańcami, a w poniedziałek pierwszy raz zostały przedstawione radnym z Komisji Infrastruktury RMK. Proponowane rozwiązania wyraźnie wzmocnią komunikację miejską, przez co przyczynią się do zmniejszenia smogu i hałasu w mieście, wpłyną na poprawę bezpieczeństwa oraz ogólnie polepszą jakość życia w Krakowie. Plan zakłada ograniczenie ruchu samochodów w ścisłym centrum, wprowadzając trzy nowe strefy dostępności do Śródmieścia.

Sygnalizacja w tunelu już działa!

Dziś w tunelu w Ruszczy ZIKiT uruchomił sygnalizację świetlną. Dzięki temu kierowcy zyskają bezpieczniejszy przejazd, a  pasażerowie już wkrótce będą mogli przejechać tędy autobusem. Jest to oczekiwana przez mieszkańców zmiana, która skróci czas podróży komunikacją zbiorową w tej części Nowej Huty.

Niedzielny pokaz na kładce

Kładka Bernatka znów zamieni się w plenerową galerię sztuki. W niedzielę (29 stycznia) o godz. 11 zostanie zaprezentowana kolejna rzeźba balansująca Jerzego Kędziory. Będzie to pokaz symultaniczny, bo w tym samym czasie, różni artyści, zaprezentują swoje dzieła w 70 miejscach na świecie. Efekty będzie można zobaczyć w Internecie, aczkolwiek my zapraszamy do Krakowa, na kładkę!

Wydłużenie kursów autobusu 175

Uprzejmie informujemy, że od  21 stycznia 2017 roku (sobota) została wprowadzona zmiana w funkcjonowaniu linii 175.

Uszkodzone znaki kosztują tysiące złotych

Ponad 3,5 tys. złotych kosztować będzie naprawa 70 znaków drogowych i słupków, które w ostatnim czasie zostały uszkodzone na jednej ulicy w Śródmieściu w Krakowie i to prawdopodobne w ciągu jednej nocy. – Wszystko wskazuje, że to był po prostu akt wandalizmu. Zgłosimy sprawę policji – zapowiada inspektor ZIKiT z zespołu Utrzymania Oznakowania i Urządzeń Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego.