Ogólne

Testujemy mapę inwestycji

Jesteś ciekawy, które ulice zostaną przebudowane w Twojej okolicy? Gdzie i kiedy powstaną parkingi albo nowe ścieżki rowerowe? Na jakim etapie jest budowa nowej drogi czy linii tramwajowej? Teraz wszystko na bieżąco można będzie znaleźć na stronie internetowej ZIKiT dzięki nowej MAPIE inwestycji.

Estakada wygrała
2016-02-01

Blisko tysiąc internautów wzięło udział w naszej sondzie „Wybierz najważniejszą inwestycję ZIKiT 2015". Głosowanie trwało miesiąc i było połączone z konkursem. Poniżej prezentujemy wyniki sondy.

Ruch na ulicy Tuchowskiej

W nawiązaniu do poprzednich komunikatów przypominamy, że na ulicy Tuchowskiej od nr 8 obowiązywał ruch jednokierunkowy do czasu wprowadzenia tymczasowej organizacji ruchu. 

Wiosenne remonty torów przy I obwodnicy

Zarząd Infrastruktury Komunalnej i Transportu przygotowuje się do wprowadzenia ruchu jednokierunkowego na kolejnym odcinku I obwodnicy. Wiosną zakończą się prace dokumentacyjne. Równolegle zaś będą prowadzone bieżące naprawy torowisk w centrum miasta.

Rok 2015 stał pod znakiem dużych zmian, jeśli chodzi o transport zbiorowy w ścisłym centrum Krakowa. W tym czasie zostały gruntownie zmodernizowane dwa odcinki kluczowych torowisk. Chodzi o ul. Podwale i fragment I obwodnicy, pomiędzy Teatrem Bagatela, a ul. Długą. Na obu odcinkach nie tylko wymieniono tory ale przede wszystkim wprowadzono ruch jednokierunkowy, co znacznie usprawniło przejazd komunikacją miejską w tym rejonie. 
 

Patrol ZIKiT-u uratował chorego

Wczoraj inspektorzy Zespołu Kontroli ZIKiT w trakcie przeprowadzania rutynowego patrolu w okolicach Placu Nowego, przy zjeździe w ul. Estery, dostrzegli leżącego na chodniku człowieka. Na szczęście zdążyli udzielić mu pomocy.

Rondo Mogilskie bez gołębi

Od dziś na zlecenie Zarządu Infrastruktury Komunalnej i Transportu montowane są siatki we wnękach na Rondzie Mogilskim, które uniemożliwią dostęp gołębiom. Prace były konsultowane z Regionalną Dyrekcją Ochrony Środowiska, nie ma przeciwskazań do przeprowadzenia ich w tej porze roku.

ŚDM to wyzwanie. Także dla naukowców

Jak wykorzystać potencjał naukowy Krakowa? Zarząd Infrastruktury Komunalnej i Transportu rozpoczął współpracę z Politechniką Krakowską, której celem jest  analiza ruchu drogowego w mieście i poszukiwanie nowych, ciekawych rozwiązań komunikacyjnych. W ramach współpracy ZIKiT uzyska wsparcie naukowców przy rozwiązywaniu nietypowych problemów komunikacyjnych miasta, zaś politechnika cenny materiał dydaktyczny. 

27 nowych nakładek

Powoli zbliża się sezon wiosennych remontów dróg. Gdy tylko pozwoli na to aura drogowcy zabiorą się za naprawy najbardziej zniszczonych zimą fragmentów jezdni. W tym samym czasie urzędnicy Zarządu Infrastruktury Komunalnej i Transportu zajmą się wyłonieniem w przetargach wykonawców tzw. remontów nakładkowych. Pracy jest dużo, bo do wymiany asfaltu w roku 2016 zakwalifikowano aż 27 fragmentów krakowskich dróg.

Punktualna komunikacja

Każdego dnia inspektorzy ZIKiT prowadzą monitoring punktualności krakowskich linii tramwajowych i autobusowych. W autobusach, które wyposażone są w moduły GPS do kontroli punktualności wykorzystywane są specjalne programy komputerowe, umożliwiające również analizę danych historycznych dla danej linii. Pozwala to na precyzyjniejsze określenie przyczyn ewentualnych opóźnień na danej linii. Jednak nadal podstawową metodą oceny punktualności jest pomiar wykonywany przez inspektorów ZIKiT podczas kursu. 

Z drogami w Krakowie coraz lepiej

Ubytki w chodnikach, dziury w jezdniach i wszelkie inne niepokojące sprawy drogowe każdy mieszkaniec może zgłosić dyspozytorom ZIKiT, którzy z kolei przekazują temat inspektorom działającym na danym terenie. Odkąd Kraków wprowadził remonty nakładkowe ulic, wszelkie niedogodności są sukcesywnie naprawiane, a co za tym idzie – wyraźnie maleje liczba szkód zgłaszanych do ZIKiTu.

Przypominamy, że wszelkie interwencje związane ze stanem dróg i chodników, mieszkańcy mogą zgłosić w każdej chwili pod nr tel. 12 616 75 55. Dyspozytornia czynna jest całą dobę.