Ogólne

Przystanki jak dzieła sztuki

Z okazji Światowego Dnia Książki i Praw Autorskich na ulicach Krakowa pojawiły się multimedialne Przystanki Literackie Miasta Literatury UNESCO. ZIKiT jako organizator transportu w mieście wspiera tę akcję. Przystanki literackie przybliżą podróżującym komunikacją miejską ważne postacie pisarzy związanych z Krakowem. Na jednym z nich Joseph Conrad spogląda w bezkres afrykańskiej dżungli, dwa inne zdobią tematy z prac Stanisława Wyspiańskiego, na kolejnym odnajdziemy nawiązania do twórczości Stanisława Lema, a na jeszcze innych – motywy inspirowane Awangardą Krakowską i jej pismem „Zwrotnica”. O wykonanie projektów przystanków poproszono wybitnych krakowskich artystów grafików, m.in. Przemka Dębowskiego, Mateusza Kołka i Tomasza Budzynia.

O tym jak Gazeta Krakowska 150 mln zł na remonty torowisk nie zauważyła

Dzisiejsze wydanie Gazety Krakowskiej (24.04.2017) alarmuje, że z uwagi na zbyt małą ilość szlifowanych torowisk dochodzi do wykolejeń tramwajów i wybrzuszeń szyn. Naprawdę nie wiemy, skąd taki wniosek, bo tzw. eksploatacyjne powierzchniowe faliste zużycie szyn nie ma na nie wpływu. Mając wybór czy przeznaczyć środki na szlifowanie torowiska czy na prace, które podnoszą bezpieczeństwo pasażerów, wybieramy to drugie. Nie oznacza to, że torowiska w Krakowie nie są szlifowane – w tym roku wyrównano już blisko 5 km torów, a to jeszcze nie koniec.

Zniszczone schody naprawione w dwa dni

Tuż po świętach dotarła do ZIKiT informacja o dewastacji schodów w przejściu podziemnym pod Rondem Czyżyńskim. Z obawy o bezpieczeństwo pieszych, którzy mogli nie zauważyć uszkodzonych stopni, naprawa została wykonana w tempie ekspresowym, czyli w ciągu dwóch dni. Interwencja została także zgłoszona Straży Miejskiej. Zniszczone zostały trzy stopnie w czterech różnych miejscach.

Rozpoczyna sie przebudowa ul. Igołomskiej

Tuż po świętach Zarząd Infrastruktury Komunalnej i Transportu zaczął procedurę przekazania placu budowy największej inwestycji drogowej w Krakowie, realizowanej w tym roku. Chodzi o drugi etap przebudowy ul. Igołomskiej, który obejmie aż 7,5 kilometrowy odcinek tej arterii.

Eleganckie znaki w centrum

Zakończyła się wymiana słupków do znaków drogowych wewnątrz I obwodnicy miasta Krakowa. Dotychczasowe słupki stalowe, ocynkowane zastąpione zostały przez ozdobne i w jednolitym kolorze. Wszystko po to, aby lepiej komponowały się  z zabytkowym centrum Krakowa.

Moc atrakcji na Dni Ziemi

Dzień Ziemi tradycyjnie co roku obchodzony jest 22 kwietnia, a jego celem jest edukacja ekologiczna, aby jak najskuteczniej chronić naszą planetę i zachować czyste środowisko.W Krakowie spotykamy się w Alei Róż 21 i 22 kwietnia (w piątek i w sobotę). Zachęcamy do zapoznania się z programem imprezy.

Dokładne czyszczenie ulicy Lea

W przyszłym tygodniu rusza pilotażowa akcja oczyszczania z pyłów i zabrudzeń ulicy Lea w Krakowie. Aby była skuteczna, konieczne jest wprowadzenie dwugodzinnego zakazu parkowania (w godz. 20-22) na wskazanych odcinkach ulicy co tydzień, w każdy wtorek i każdą środę. Utrudnienia te są niezbędne, aby ulica została dokładnie oczyszczona, szczególnie w tych miejscach, które każdego dnia są niedostępne dla służb sprzątających z powodu stojących samochodów.

Kręćże dla Krakowa i wygrywaj nagrody

Rowerowa rywalizacja European Cycling Challenge coraz bliżej! Zostały niecałe dwa tygodnie do rozpoczęcia międzynarodowej akcji, w której mieszkańcy walczą o tytuł najbardziej rowerowego miasta Europy. Kraków weźmie w niej udział po raz pierwszy, a najlepsi uczestnicy zostaną nagrodzeni. Przekaż informację swoim bliskim, zachęć do rywalizacji swojego szefa, opowiedz o akcji swoim znajomym! Kręćmy razem dla Krakowa. Startujemy 1 maja!

Kolejne dwa zadania ZIKiT z budżetu obywatelskiego

W ramach III edycji budżetu obywatelskiego, do którego  składanie wniosków i głosowanie odbyło się w 2016 roku, a realizacja zadań przewidziana została na 2017 r. i 2018 r., Zarząd Infrastruktury Komunalnej i Transportu otrzymał do realizacji 18 zadań. Z przyjemnością informujemy, że kolejne dwa z nich udało się właśnie wykonać.

Kwietniowe remonty ZIKiT-u

Mimo kapryśnej aury staramy się, aby nie było opóźnień w zaplanowanych remontach i kontynuujemy prace. Naprawiane są drogi, chodniki, podjazdy dla osób niepełnosprawnych, perony przystankowe…. Zobaczcie, gdzie obecnie trwają remonty i jak na wiosnę zmieniają się krakowskie ulice.