Ogólne

Przez tunel w Ruszczy będą jeździć autobusy

Zarząd Infrastruktury Komunalnej i Transportu ogłosił przetarg na wykonanie sygnalizacji świetlnej w tunelu w Ruszczy. O takie rozwiązanie zabiegali mieszkańcy, ponieważ dzięki temu tą trasą będzie także mógł przejechać autobus. Wcześniej przejazd autobusu był niemożliwy ze względu na bezpieczeństwo i parametry tunelu.

Odnawiamy murki w Nowej Hucie

Trwa naprawa nowohuckich murków na os. Centrum A2 i Centrum A3 oraz na os. Zgody 7. Prace zakończą się z początkiem września. O remont zabiegali mieszkańcy, gdyż jest to jeden z najbardziej charakterystycznych elementów małej architektury w Nowej Hucie.

Samolot z Bielan czeka na remont

170 tysięcy złotych – tyle może kosztować remont konserwatorski Jaka-23, który od kilkudziesięciu lat stoi na krakowskich Bielanach i wymaga już pilnej interwencji. Uchwałę w tej sprawie, na wniosek mieszkańców, podjęła Rada Dzielnicy VII Zwierzyniec. Zarząd Infrastruktury Komunalnej i Transportu poparł inicjatywę ze względu na wyjątkowe znaczenie tego obiektu dla mieszkańców oraz jego wartość historyczną, gdyż jest to jeden z ostatnich zachowanych tego typu samolotów. ZIKiT zgłosi w tym roku renowację samolotu do Wieloletniej Prognozy Finansowej.

Ogródek jordanowski przy ul. Meissnera już gotowy!

W rejonie ul. Meissnera i ul. Ślicznej powstał kolorowy ogródek jordanowski. Za realizację projektu odpowiada ZIKIT. Ogródek ma kształt rombu o powierzchni około 250 m kw., przedzielonego na dwie części chodnikiem. Po jednej stronie jest miejsce zabaw, a po drugiej – zieleń.

Więcej światła w tunelu KST

Na przełomie września i października odbędzie się kompleksowy przegląd oświetlenia w tunelu Krakowskiego Szybkiego Tramwaju, pierwszy na taką skalę od otwarcia, czyli od 2008 r. Po przeglądzie zostaną naprawione ewentualne usterki, uzupełnione brakujące źródła świetlne, a następnie lampy zostaną dokładnie oczyszczone z zabrudzeń.

Zmiany na linii 501

Skrócenie trasy autobusu 501 poprawi umożliwi wzmocnienie dwóch bardzo popularnych linii – 139 i 152. Dzięki temu, wraz z wprowadzeniem szkolnych rozkładów jazdy (czyli już od 27.08), autobusy 139 będą kursować dwukrotnie częściej, natomiast częstotliwość linii 452, która wzmacnia linię 152, zostanie zwiększona do 20 minut.

Trzy nowe ścieżki rowerowe

W najbliższych dniach ZIKiT ogłosi przetarg na budowę kolejnych ścieżek rowerowych, które powstaną jeszcze w tym roku. W sumie będą mierzyć 4,5 km i ich budowa zostanie zrealizowana w ramach Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych (ZIT), czyli przy udziale środków z Unii Europejskiej.

Tramwajem do szkoły i przedszkola

Od 1 września do 30 czerwca 2017 r. uczniowie szkół podstawowych i przedszkolaki będą podróżować po Krakowie bezpłatnie komunikacją miejską. Decyzję w tej sprawie podjęła Rada Miasta Krakowa. Bezpłatne przejazdy mają być nie tylko formą wsparcia dla rodzin z dziećmi, ale też zachętą dla najmłodszych krakowian, aby taki środek transportu wybrali również w przyszłości.

Kraków bez korków, hałasu i spalin

Czy jesteśmy w stanie zrezygnować z podróży samochodem po Krakowie? Tak, i najlepszym tego dowodem były Światowe Dni Młodzieży, kiedy miasto zdominowali pasażerowie komunikacji miejskiej, piesi i rowerzyści. Fundacja Otwarty Plan i ZIKiT w ramach kampanii edukacyjno-informacyjnej „Kraków. Mobilność aktywna” będą zachęcać krakowian do zmiany nawyków komunikacyjnych. Na mieście pojawiły się już pierwsze citylighty, a akcja promocyjna potrwa aż do jesieni.

Zielony parking w Nowej Hucie

Do końca października na osiedlu Centrum A w rejonie Klubu Jędruś powstanie parking ekologiczny, a zaniedbany teren zostanie uporządkowany oraz wzbogacony o małą architekturę. Znajdzie się tutaj miejsce dla kilkunastu samochodów. Ekologiczny parking jest połączeniem ażurowej płyty i wyrastającej w wolnych przestrzeniach trawy. Jest też bardziej korzystny w czasie opadów, ponieważ lepiej zbiera wodę.