Ogólne

Ruszyły zgłoszenia do European Cycling Challenge!

European Cycling Challenge [Europejska Rywalizacja Rowerowa] to konkurencja między zespołami złożonymi z rowerzystów, która odbędzie się w maju. Kraków również będzie walczył o tytuł najbardziej rowerowego miasta w Polsce i nie tylko. Tym bardziej nas cieszy, że już teraz zgłaszają się pierwsi krakowianie chętni do uczestnictwa w tej rywalizacji! Jest ich już ponad dwudziestu.

Bezpieczniej na Rondzie Grunwaldzkim

Na Rondzie Grunwaldzkim została uruchomiona nowa sygnalizacja świetlna dla kierowców, którzy skręcają w lewo z ulicy Monte Cassino w ul. Konopnickiej. To tylko jedna ze zmian, która ma polepszyć bezpieczeństwo na ruchliwym skrzyżowaniu. Gdy tylko zmieni się pogoda, zostanie także namalowane nowe oznakowanie poziome.

Zwycięska koncepcja schodów na Śliskiej

W piątek (7 kwietnia) rozstrzygnięty został konkurs architektoniczno-urbanistyczny na opracowanie koncepcji przebudowy schodów (wraz z otoczeniem) pomiędzy ul. Kalwaryjską i ul. Zamoyskiego. Jury najbardziej spodobał się projekt utrzymany w kolorze czerwonej cegły (RAL 2001). Miejsce ma być także bardziej dostępne dla osób niepełnosprawnych i rodziców z wózkami dzięki windzie i platformie. Poza tym w zamierzeniu autorów projektu, schody oprócz zwykłej funkcji użytkowej, mają być także miejscem spotkań mieszkańców oraz charakterystycznym punktem w dzielnicy i nie tylko.

Kręćże dla Krakowa!

Weź udział w międzynarodowej rywalizacji i zawalcz o podium dla Krakowa. Wystarczy, że dojeżdżasz do pracy lub szkoły na rowerze i zarejestrujesz swoje podróże rowerowe w specjalnej aplikacji. Liczy się każdy kilometr! Przygotuj rower, opowiedz o akcji swoim znajomym i bądźcie gotowi 1 maja!

Nowy budżet, nowe zadania!

Z końcem marca minął termin składania przez mieszkańców propozycji zadań do Budżetu Obywatelskiego 2017. Do wczoraj (6 kwietnia) do Zarządu Infrastruktury Komunalnej i Transportu wpłynęły 82 wnioski, które obecnie weryfikowane są pod względem prawnym. Wnioski są kierowane do nas poprzez platformę internetową budżetu obywatelskiego i spodziewamy się, że będzie ich jeszcze więcej. W ubiegłorocznej III edycji akcji, ZIKiT otrzymał do analizy 167 wniosków, czyli najwięcej ze wszystkich jednostek miejskich.

Przetarg na budowę pochylni dla niepełnosprawnych

ZIKiT ogłosił przetarg na budowę pochylni i remont schodów przy pawilonie na os. Jagiellońskim 7. Budowa planowana jest w tym roku (do 30 czerwca 2017 r.), a środki na realizację i projekt zabezpieczyła Rada Dzielnicy XVI Bieńczyce.

Rozstrzygnięcie konkursu na przebudowę schodów w Podgórzu

Jutro (w piątek 7 kwietnia) o godz. 14.30 w Muzeum Armii Krajowej (ul. Wita Stwosza 12) nastąpi rozstrzygnięcie konkursu architektoniczno-urbanistycznego na opracowanie koncepcji przebudowy schodów na ulicy Śliskiej. Na konkurs wpłynęło 39 prac.

Fontanny budzą się z zimowego snu

Krakowskie fontanny są właśnie przygotowywane do nowego sezonu, który rozpocznie się 1 maja i potrwa do 10 października. Aby wszystko działało wtedy jak należy, fontanny właśnie przechodzą przegląd, mają montowane dysze, usuwane są ewentualne usterki i zabrudzenia.

Pulsujące światła ostrzegają kierowców

Żółte, pulsujące na przemian światła ostrzegają kierowców na skrzyżowaniu ul. Dietla z ul. Augustiańską, że zaraz na przejście wejdzie pieszy. Takie rozwiązanie poprawiające bezpieczeństwo pojawiło się w tym miejscu we wtorek. Wcześniej kierowcy skręcający z ul. Dietla często w ostatniej chwili zauważali osoby wchodzące na zebrę. Mamy nadzieję, że teraz spokojnie zorientują się wcześniej.

Wiaty wkomponowane w miasto

W Krakowie przybywa nowych wiat, których wygląd i styl nawiązuje do najbliższego otoczenia. Mamy już zatem wiaty stylowe (zielone), które montowane są w rejonie Plant, stylizowane w kolorze popielatym na tle kamienic i zabytkowych obiektów, wiaty typu premium znajdujące się przy punktach przesiadkowych oraz w pobliżu nowoczesnej architektury (np. w pobliżu Centrum Kongresowego). Nie zabraknie oczywiście także wiat tradycyjnych, do których przyzwyczaili się już mieszkańcy, ale one również są sukcesywnie wymieniane na nowe i bardziej estetyczne.