Ogólne

Dlaczego kontrapas na Powstańców Śląskich to nie jest najlepsze rozwiązanie?

Wśród niektórych dziennikarzy panuje przekonanie, że istnieje idealne i bardzo proste rozwiązanie dla każdego problemu drogowego, tylko urzędnicy nie mogą na nie wpaść, albo po prostu są głusi na głos mieszkańców. Otóż nie są. I nie ma idealnych rozwiązań, nawet jeśli dziennikarzom tak się wydaje.

Dla przykładu weźmy ostatni artykuł poświęcony wytyczeniu dodatkowego pasa (kontrapasa) dla jadących al. Powstańców Śląskich w kierunku Powstańców Wielkopolskich. Dziennikarz pyta dlaczego nikt nie pomyślał o tym, żeby taki pas wytyczyć i przedstawia proste rozwiązanie. Pomija przy tym fakt, że to rozwiązanie było analizowane, ale zostało odrzucone.

Uwaga, rusza przebudowa węzła S7. Będą zmiany w komunikacji miejskiej

W piątek 18 marca około godz. 24.00 rozpoczną się prace związane z budową węzła drogi S7 z ul. Igołomską i Ptaszyckiego w rejonie Kopca Wandy. Inwestycję prowadzi Generalna Dyrekcja Dróg i Autostrad w Krakowie. Z tego powodu pasażerów czekają zmiany w kursowaniu autobusów i tramwajów. Ruch samochodowy zostanie utrzymany, kierowcy mogą jednak natrafić na chwilowe zawężenia drogi.

Kiedy nakładki?
2016-03-14

Podajemy nowe terminy remontów nakładkowych. Przypominamy, że po konsultacji z policją i z uwagi na duże utrudnienia, związane z inwestycją kolejową, ZIKiT przesunął o kilka dni niezbędne remonty ulic. Dłuższe opóźnienie ich rozpoczęcia nie jest wskazane ze względu na konieczność zakończenia prac przed wzmożonym ruchem podczas Światowych Dni Młodzieży.

Remonty nakładkowe poczekają kilka dni

Z uwagi na to, że od soboty rusza kolejny etap przebudowy przez PKP PLK łącznicy kolejowej, z którym wiążą się poważne utrudnienia dla kierowców, ZIKiT po konsultacji z policją postanowił przesunąć o co najmniej kilka dni rozpoczęcie remontów nakładkowych.

Sprawdź odjazdy tramwajów w Internecie!

ZIKiT testuje stronę, na której można sprawdzić czas odjazdów tramwajów z każdego przystanku na terenie miasta. Strona dostępna jest pod adresem www.ttss.krakow.pl.

Pierwsze inwestycje 2016

W przyszłym tygodniu rozpoczną się pierwsze naprawy ulic w Krakowie, ale ze względu na sprzyjającą pogodę, ZIKiT rozpoczął już część inwestycji, takich jak np.  budowa nowych dróg, chodników, oświetlenia na Bulwarach Wiślanych oraz integracyjnego ogródka jordanowskiego przy ul. Meissnera.

Dostawcy na rowerach, czyli nowy pomysł na transport w Rynku

Zamiast ciężkich samochodów, krążących wokół Rynku i trujących spalinami przechodniów, część towarów do restauracji, pubów czy sklepów - mogliby rozwozić dostawcy na rowerach. W tym pomyśle chodzi nie tylko o ekologię, ale o znalezienie alternatywy dla wjazdu aut dostawczych do zabytkowego centrum. Tym bardziej, że nowy sposób może sprawić, żeby dowóz towarów odbywał się szybciej.

Ruszają remonty nakładkowe

Zarząd Infrastruktury Komunalnej i Transportu informuje, że w przyszłym tygodniu rozpoczną się remonty nakładkowe ważnych arterii na południu Krakowa. Robotnicy będą wymieniać asfalt przy ul. Brożka, Nowosądeckiej, Zakopiańskiej i Skotnickiej.

Remont parkingu na placu Matejki

Do końca marca potrwa remont parkingu na placu Matejki, z którego ucieszą nie tylko kierowcy, ale też piesi, których denerwowała odpadająca co chwilę kostka brukowa. Koszt prac to około 50 tys. zł.

Dlaczego Strefa Płatnego Parkowania powinna mieć zróżnicowane ceny?

Jednolita opłata w całej strefie parkowania przyciąga kierowców do ścisłego centrum Krakowa – obecnie kierowca zapłaci za parkowanie pod Wawelem tyle samo, co kilka kilometrów dalej – przy ul. Czarnowiejskiej.  W dodatku godzina postoju (stawka 3 zł za pierwszą godzinę), kosztuje mniej niż przejazd komunikacją miejską w obie strony. Jeśli nie chcemy, by ulice w centrum Krakowa były non stop zastawione samochodami i zanieczyszczone spalinami pojazdów, krążących w kółko w poszukiwaniu miejsca do zaparkowania, wypróbujmy pomysł zróżnicowania opłat za postój. Część kierowców zrezygnuje z dojazdu samochodem do ścisłego centrum, a część wybierze komunikację miejską.