Ogólne

Nowa toaleta w parku Zaczarowana Dorożka

Dziś została odebrana toaleta w parku Zaczarowana Dorożka na Prądniku Czerwonym. Jest to zupełnie nowy obiekt, a podobne ZIKiT planuje zamontować w tym roku  przy ul. Bulwarowej, na Rondzie Stanisława Maczka, na Rynku Dębnickim i na Rondzie Matecznego.

Bez zielonej strzałki na ul. Prandoty

W ramach bieżącego monitorowania infrastruktury drogowej, szczególnie w kontekście bezpieczeństwa niechronionych uczestników ruchu drogowego, inspektorzy ZIKiT zdecydowali o wyłączeniu "zielonej strzałki", prowadzącej z ul. Prandoty w al. 29 Listopada.

Wymieniamy stare wiaty przystankowe

Trwa wymiana wiat przystankowych w Krakowie. W tym tygodniu planowany jest demontaż starych zadaszeń i przygotowanie fundamentów do montażu nowych konstrukcji na ul. Mackiewicza (przystanek Siewna Wiadukt w kierunku ul. Opolskiej), na ul. Piasta Kołodzieja (przystanek Kleeberga w kierunku Ronda Piastowskiego), na ul. Srebrnych Orłów (przystanek Rondo Piastowskie w kierunku osiedla Piastów) oraz w dwóch lokalizacjach na ul. Wiślickiej (przystanek Łęczycka  i przystanek Wiślicka w kierunku Mistrzejowic).

Milion razy o ZIKiT

Już ponad milion razy krakowianie przeczytali nasze komunikaty na swoich telefonach dzięki aplikacji mobilnej O!strzegator. Tym bardziej zachęcamy wszystkich do korzystania z tego narzędzia, które na bieżąco przekazuje najważniejsze wiadomości z Krakowa. O!strzegator ma już rok i korzysta z niego blisko 40 tysięcy użytkowników.

Separatory na ul. Kalwaryjskiej - sąd odrzucił skargę na ZIKiT

Niemal dokładnie rok temu Zarząd Infrastruktury Komunalnej i Transportu wprowadził nową organizację ruchu na ul. Kalwaryjskiej, dzięki której tramwaje znacznie zyskały na punktualności, bo nie są blokowane przez samochody. Mimo, że pozytywne efekty tej zmiany odczuwają na co dzień pasażerowie, to i tak została ona zaskarżona przez grupę mieszkańców i przedsiębiorców z Podgórza. W czerwcu Wojewódzki Sąd Administracyjny odrzucił tę skargę.

Więcej światła w parkach

W tym roku ZIKiT przeprowadzi wymianę oświetlenia i szaf zasilających na trenie Plant Bieńczyckich i Parku Krowoderskiego. Prace mają zakończyć się do 15 listopada. Zakończył się przetarg na to zadanie, trwają ostatnie przygotowania przed podpisaniem umowy z wykonawcą.

Poradnik dla pasażerów na czas remontu na ul. Grzegórzeckiej

Już w sobotę (15 lipca) rozpoczyna się remont wiaduktu kolejowego PKP nad ul. Grzegórzecką. Z tego powodu do końca września przez tę ulicę nie będą kursować tramwaje. Dla wszystkich pasażerów, którzy jeszcze nie wiedzą którędy pojechać, wspólnie z Emilem Markowiakiem z zespołu Organizacji i Rozwoju Transportu ZIKiT, przygotowaliśmy  kilka alternatywnych tras podróży.

Komunikacyjny ranking miast. Odcinek 8: Ryga

Jak krakowska komunikacja zbiorowa wypada na tle innych miast? - często pasażerowie zadają nam to pytanie. Postanowiliśmy sprawdzić i opisać zalety i wady systemów komunikacji miejskiej w polskich i europejskich miastach. W ósmym odcinku Emil Markowiak z Zespołu Organizacji i Rozwoju Transportu ZIKiT porównuje z Krakowem największe miasto krajów bałtyckich - Rygę, stolicę Łotwy.

Paski są lepszym sygnałem dla ptaków

Na przezroczystych ekranach akustycznych zamiast naklejek z drapieżnikami będą naklejane paski, które lepiej ostrzegają ptaki przed kolizją. Taką ochronę w porozumieniu z Komisją Dialogu Obywatelskiego ds. Środowiska stosuje teraz Zarząd Infrastruktury Komunalnej i Transportu w Krakowie. Pierwsze „ekrany w paski” widoczne są już np. na estakadzie Jacka Kaczmarskiego, na ul. Kotlarskiej oraz na estakadzie na ul. Jasnogórskiej. Obecnie oklejane są następne ekrany: na ul. Opolskiej i ul. Lublańskiej.

Nowa winda na dworcu: przeszklona, oświetlona i z monitoringiem

Jesienią tego roku ZIKiT planuje wymienić dźwig osobowy, który działa na Małopolskim Dworcu Autobusowym. Winda ma już ponad 15 lat, przez co jest mocno wyeksploatowana. Firma, która wygra w przetargu, przeprowadzi wymianę dźwigu oraz będzie odpowiadać za serwis przez cały okres gwarancji, czyli minimum przez trzy lata.