Ogólne

Kilkanaście dni temu zakończyły się prace budowlane przy układzie komunikacyjnym w rejonie Białych Mórz. W ramach inwestycji powstała nowa droga, która połączyła skrzyżowanie ul. Totus Tuus (rejon ul. Herberta/Witosa), ul. św. Alberta z obszarem Białych Mórz, w tym z Centrum JP II. W ciągu nowej ulicy wybudowany został również most nad Wilgą. Dodatkowo do zabudowań kościelnych została poprowadzona droga pieszo – rowerowa w postaci kładki pieszo – rowerowej przerzuconej nad rzeką Wilgą.

Dzięki tej inwestycji znacząco polepszyła się obsługa komunikacyjna całego obszary Białe Morza, w tym obszarów, które mają być zagospodarowane w przyszłości. Inwestycja ta jest niezwykle ważna nie tylko dla wiernych ale i dla licznych turystów, którzy coraz chętniej odwiedzają Kraków z zamiarem poznania miejsc związanych z Janem Pawłem II. Dzięki inwestycji obszar sanktuarium na Białych Morzach jest teraz komfortowo dostępny dla turystów. Znacząco poprawiła się również dostępność sanktuarium dla kursujących tam linii Komunikacji Miejskiej. Dotąd z wąskiego i niewygodnego dojazdu do centrum korzystało rocznie 2,5-3 mln turystów.

Koszt układu drogowego (od ronda do parkingu) to ok 14 mln zł w tym 10 mln zł pochodziło ze środków UE

Mniej dziur i szybsze remonty

- Stan krakowskich ulic wyraźnie się poprawił i jest to odczuwalne dla wszystkich użytkowników. Remontujemy duże powierzchnie i w znacznej ilości, co daje bardziej korzystny efekt i większy komfort, niż wcześniejsze naprawianie ulic kawałkami – mówi dyrektor Andrzej Olewicz z Zarządu Infrastruktury Komunalnej i Transportu.

W mijającym roku ZIKiT wyremontował około 57 km jezdni i chodników za pomocą metody nakładkowej oraz 38 km w ramach bieżącego utrzymania dróg. W sumie daje to 95 km nowych nawierzchni asfaltowych.

Świąteczna dekoracja już błyszczy

Anioły, smoki, girlandy i czerwone bańki jak krakowskie korale – krakowskie ulice są już przygotowane na święta, a krakowianie i turyści uwieczniają je na zdjęciach.

„Świąteczna dekoracja sprawiła, że krakowskie ulice i mosty wyglądają bajecznie. Dzięki niej czuć magię zbliżających się Świąt. Jest pełna uroku i cieszy oko" – opisują internauci. W tym roku ozdoby zostały wykonane według nowej koncepcji artystycznej, nawiązującej do motywów etnograficznych Małopolski. Nie zabrakło też bardzo krakowskiej postaci – smoka wawelskiego, który w 2015 r. zadebiutował jako świąteczna ozdoba.

O!strzegator już w Krakowie

Która ulica w Krakowie jest w remoncie? Do kiedy trwa objazd? Gdzie w najbliższych dniach natrafimy na zmiany w organizacji ruchu? Odpowiedzi można znaleźć na „Mapie utrudnień” na stronie Zarządu Infrastruktury Komunalnej i Transportu oraz już wkrótce, dzięki aplikacji „O!strzegator” w telefonie komórkowym! Kraków jest w czołówce polskich miast, które tak kompleksowo będzie informować o sytuacji na drogach.

POLECAMY