Ogólne

Kraków maksymalizuje wykorzystanie sieci tramwajowej

Komunikacja miejska w Krakowie będzie kolejny raz wzmocniona w odpowiedzi na oczekiwania mieszkańców. To także odpowiedź na ograniczenia ruchu aut w centrum. Od stycznia 2018 r. na najważniejszych trasach wzrośnie liczba kursów autobusów i tramwajów, pojawi się kilka nowych tras.  

 

Kolejne działania edukacyjne w ramach Akademii Mobilności ZIKiT

Zarząd Infrastruktury Komunalnej i Transportu w ramach projektu Akademia Mobilności ZIKiT wprowadził kolejne zadanie: Spotkania informacyjno-edukacyjne dotyczące infrastruktury rowerowej Krakowa. Dedykowane jest ono wszystkim firmom, które wzięły udział w pilotażowej kampanii „Rowerem do pracy, czyli dom, rower, praca.. i tak w kółko”. ZIKiT to zadanie realizuje wspólnie z Wydziałem Gospodarki Komunalnej Urzędu Miasta Krakowa – który jest pomysłodawcą i bezpośrednio nadzorował w/w kampanię. Celem akcji było zachęcenie osób dojeżdżających codziennie do pracy do korzystania z rowerów, a tym samym zmniejszenie liczby samochodów na ulicach.

Ulica Basztowa po przebudowie

Trwająca od czerwca tego roku przebudowa ulicy Basztowej jest już na ostatniej prostej. 9 grudnia na ulicę powrócą tramwaje, tydzień później autobusy zaś przywrócenie ruchu samochodowego planowane jest na 20 grudnia.

ZIKiT wzmacnia bezpieczeństwo infrastruktury dla pieszych - z naciskiem na bezpieczeństwo dzieci

Zarząd Infrastruktury Komunalnej i Transportu podejmuje szereg działań służących wzmacnianiu bezpieczeństwa pieszych w Krakowie. Obecnie jest to szczególnie istotne ze względu na okres zimowy i szybko zapadający zmierzch. Działania jakie realizuje ZIKiT to m.in.: uruchamianie nowych sygnalizacji przy przejściach dla pieszych, fluorescencyjne oznakowanie pionowe, oznakowanie poziome na jezdniach – czerwone pogrubione linie tuż przed zebrą. Szczególną troskę Jednostka przywiązuje do bezpieczeństwa najmłodszych, dlatego też pojawiły się skorygowane znaki drogowe na przejściach w pobliżu krakowskich szkół (Stare Miasto). Dodatkowo, mając na uwadze kierowców, modernizacji zostanie poddana sygnalizacja świetlna w miejscach, gdzie jezdnie przecinają tory tramwajowe.

Strefa Ograniczonego Ruchu - Kraków dba o mieszkańców i kierowców

Kraków systematycznie wprowadza zmiany, które mają podnieść komfort życia mieszkańców. Od wtorku (5 grudnia) wprowadzamy zmiany na Kazimierzu, które zwiększą bezpieczeństwo pieszych oraz ułatwią życie zmotoryzowanym mieszkańcom dzielnicy. Link do interaktywnej mapy z znakami obowiązującymi w strefie.

Komunikacyjny ranking miast. Odcinek 11: Radom

Jak krakowska komunikacja zbiorowa wypada na tle innych miast? - często pasażerowie zadają nam to pytanie. Postanowiliśmy sprawdzić i opisać zalety i wady systemów komunikacji miejskiej w polskich i europejskich miastach. W jedenastym odcinku Emil Markowiak, koordynator Sekcji ds. Rozwoju Sieci Transportowej ZIKiT, zaprezentuje komunikację miejską w Radomiu.

Nowe znaki drogowe poprawiają bezpieczeństwo przy szkołach

W listopadzie ZIKiT zamontował nowe, bardziej widoczne znaki ostrzegawcze przy przejściach dla pieszych w pobliżu szkół podstawowych na terenie dzielnicy Stare Miasto.

Znaki zespolone na żółtym, fluorescencyjnym tle są bardzo widoczne, dzięki czemu zwiększają bezpieczeństwo na przejściach dla pieszych, z których korzystają uczniowie szkół. Całkowity koszt tej inwestycji to prawie 35 tysięcy zł. 

Zakończenie przebudowy wjazdu na teren Zajezdni Nowa Huta

Szanowni Pasażerowie!

           Uprzejmie informujemy, że w związku z zakończeniem przebudowy wjazdu na teren Zajezdni Tramwajowej Nowa Huta, od dnia 27.11.2017 r. (poniedziałek) zostaną wprowadzone następujące zmiany w funkcjonowaniu Komunikacji Miejskiej w Krakowie:

W Senacie pytali o Kraków

Reprezentanci Krakowa dzielili się w Senacie z parlamentarzystami, ministrami i władzami polskich miast wiedzą o obniżaniu emisji zanieczyszczeń. O zmianach przyzwyczajeń transportowych mówił wicedyrektor Zarządu Infrastruktury Komunalnej i Transportu, Łukasz Franek.

#pomagamypieszym #słupkisąOK

Na ulicy Batorego właśnie zakończył się montaż słupków, które pomogły uporządkować parkowanie kierowców, tak by parkując nie blokowali przejścia pieszym.