Ogólne

Patrol ZIKiT-u uratował chorego

Wczoraj inspektorzy Zespołu Kontroli ZIKiT w trakcie przeprowadzania rutynowego patrolu w okolicach Placu Nowego, przy zjeździe w ul. Estery, dostrzegli leżącego na chodniku człowieka. Na szczęście zdążyli udzielić mu pomocy.

Rondo Mogilskie bez gołębi

Od dziś na zlecenie Zarządu Infrastruktury Komunalnej i Transportu montowane są siatki we wnękach na Rondzie Mogilskim, które uniemożliwią dostęp gołębiom. Prace były konsultowane z Regionalną Dyrekcją Ochrony Środowiska, nie ma przeciwskazań do przeprowadzenia ich w tej porze roku.

ŚDM to wyzwanie. Także dla naukowców

Jak wykorzystać potencjał naukowy Krakowa? Zarząd Infrastruktury Komunalnej i Transportu rozpoczął współpracę z Politechniką Krakowską, której celem jest  analiza ruchu drogowego w mieście i poszukiwanie nowych, ciekawych rozwiązań komunikacyjnych. W ramach współpracy ZIKiT uzyska wsparcie naukowców przy rozwiązywaniu nietypowych problemów komunikacyjnych miasta, zaś politechnika cenny materiał dydaktyczny. 

27 nowych nakładek

Powoli zbliża się sezon wiosennych remontów dróg. Gdy tylko pozwoli na to aura drogowcy zabiorą się za naprawy najbardziej zniszczonych zimą fragmentów jezdni. W tym samym czasie urzędnicy Zarządu Infrastruktury Komunalnej i Transportu zajmą się wyłonieniem w przetargach wykonawców tzw. remontów nakładkowych. Pracy jest dużo, bo do wymiany asfaltu w roku 2016 zakwalifikowano aż 27 fragmentów krakowskich dróg.

Punktualna komunikacja

Każdego dnia inspektorzy ZIKiT prowadzą monitoring punktualności krakowskich linii tramwajowych i autobusowych. W autobusach, które wyposażone są w moduły GPS do kontroli punktualności wykorzystywane są specjalne programy komputerowe, umożliwiające również analizę danych historycznych dla danej linii. Pozwala to na precyzyjniejsze określenie przyczyn ewentualnych opóźnień na danej linii. Jednak nadal podstawową metodą oceny punktualności jest pomiar wykonywany przez inspektorów ZIKiT podczas kursu. 

Komunikacja miejska w pełni płatna od 25.01

W związku z zarejestrowaną poprawą jakości powietrza na obszarze Krakowa, odwołuje się usługę darmowych przejazdów środkami komunikacji publicznej (w tym autobusowej i tramwajowej) na podstawie ważnego dowodu  rejestracyjnego.

Przywrócenie płatnej komunikacji nastąpi w dniu 25.01.2016 r. od godziny 00:00.

 

Z drogami w Krakowie coraz lepiej

Ubytki w chodnikach, dziury w jezdniach i wszelkie inne niepokojące sprawy drogowe każdy mieszkaniec może zgłosić dyspozytorom ZIKiT, którzy z kolei przekazują temat inspektorom działającym na danym terenie. Odkąd Kraków wprowadził remonty nakładkowe ulic, wszelkie niedogodności są sukcesywnie naprawiane, a co za tym idzie – wyraźnie maleje liczba szkód zgłaszanych do ZIKiTu.

Przypominamy, że wszelkie interwencje związane ze stanem dróg i chodników, mieszkańcy mogą zgłosić w każdej chwili pod nr tel. 12 616 75 55. Dyspozytornia czynna jest całą dobę.

Zmiana trasy linii 12

1 lutego zmieni się trasa linii tramwajowej nr 12. Po trwającej kilkanaście tygodni obserwacji napełnieni na tej linii, oraz wobec wpływających do ZIKiT wniosków, zdecydowano o wprowadzeniu następujących zmian:

Linia, która obecnie kursuje z Borku Fałęckiego do Małego Płaszowa będzie kursowała z Łagiewnik do pętli Wieczysta po trasie: Brożka, Kapelanka, Monte Cassino, Dietla, Grzegórzecka, aleja Powstania Warszawskiego, Mogilska. Co więcej 12ka nie będzie już kursowała tylko w szczycie ale w dni robocze w godzinach 6:00 - 18:30 z częstotliwością co 20 minut.
 

Patrol ZIKiT wciąż na posterunku

Niezależnie od pory dnia (a nawet nocy) ulice Krakowa przemierzają inspektorzy różnych działów ZIKiTu, którzy kontrolują m.in. jak przebiegają prace budowlane w pobliżu pasów drogowych. Zwracają uwagę na to, czy wykonawcy prac nie zajmują nielegalnie chodnika czy fragmentu jezdni, co z kolei może stanowić zagrożenie dla poruszających się tamtędy pieszych i kierowców. Taka sytuacja miała właśnie miejsce kilka dni temu na ul. Starowiślnej.

Inteligentne oświetlenie uliczne

Od wiosny do jesieni w Krakowie będzie montowane specjalne oświetlenie, którego intensywność światła będzie dostosowywać się do warunków pogodowych, oświetlenia zewnętrznego czy natężenia ruchu. Nowoczesne lampy to nowatorski projekt badawczy Zarządu Infrastruktury Komunalnej i Transportu oraz Akademii Górniczo-Hutniczej, z którego skorzystają krakowianie.

POLECAMY