Ogólne

Komunikacyjny ranking miast. Odcinek 2: Koszalin

W dzisiejszym odcinku Emil Markowiak z ZIKiT-u przedstawia jak funkcjonuje komunikacja miejska w Koszalinie. Zapraszamy do lektury!

ZIKiT-owa akademia mobilności!

Dziś w ZIKiT przy ul. Centralnej 53 gościliśmy uczniów pierwszej klasy Szkoły Podstawowej nr 65. Dzieci uczestniczyły w "Lekcji mobilności" i odwiedziły Centrum Sterowania Ruchem. Poznały podstawowe zasady dotyczące bezpieczeństwa ruchu drogowego, ruchu pieszego, jazdy rowerem i podróżowania komunikacją miejską. ZIKiT-owa akademia mobilności to część większego planu edukacyjnego, który uruchamiamy w tym roku.

Rusza wielkie malowanie ulic

Od 1 kwietnia ZIKiT rozpocznie coroczne odmalowywanie znaków poziomych na jezdniach w całym Krakowie. Prace potrwają około dwóch miesięcy. Dzięki temu kierowcy, piesi i rowerzyści będą czuć się bezpieczniej poruszając się po mieście.

ZIKiT bliżej mieszkańców

Nowe miejsca postojowe na osiedlach i budowa oświetlenia to także są zadania ZIKiT, które prowadzimy wspólnie z Radami Dzielnic. Są one dla nas tak samo ważne, jak duże inwestycje, ponieważ dzięki nim jesteśmy bliżej potrzeb mieszkańców.

O smogu na tablicach

W tym roku ZIKIT planuje ustawienie trzech tablic informujących o poziomie zanieczyszczeń powietrza w Krakowie. Wniosek o zamontowanie takiej tablicy  został złożony przez mieszkańców Krakowa w ramach Budżetu Obywatelskiego.

Przebudowa ulicy Basztowej coraz bliżej

Jeszcze w tym roku ulica Basztowa stanie się dla kierowców jednokierunkowa, a tramwaje pojadą po niej ciszej. Przebudowane zostanie układ drogowy oraz torowisko tramwajowe na odcinku od ul. Długiej do skrzyżowania z ul. Pawią, na skrzyżowaniu ul. Basztowa, Długa, Westerplatte i na ul. Westerplatte do ul. Zamenhofa. ZIKiT ogłosił właśnie przetarg na to zadanie. Wykonawca będzie miał 6 miesięcy na realizację, od podpisania umowy z ZIKiT.

Wiemy, kto zbuduje tramwaj do Górki Narodowej

ZIKiT wyłonił wykonawcę na opracowanie dokumentacji projektowej i budowę linii tramwajowej z osiedla Krowodrza Górka do Górki Narodowej. Koszt inwestycji wyniesie 326 mln 225 tys. zł. Przetarg wygrało konsorcjum Przedsiębiorstwo Usług Technicznych INTERCOR i Przedsiębiorstwo Inżynieryjnych Robót Kolejowych TOR-KRAK. Podpisanie umowy nastąpi najwcześniej za miesiąc po zakończeniu kontroli uprzedniej w Urzędzie Zamówień Publicznych. Taka procedura musi być zapewniona ponieważ przetarg przekracza 20 mln euro.

Ul. Zielony Most - bez przejścia i przejazdu

Uwaga kierowcy i piesi! W poniedziałek (13.03) wykonawcy przebudowy linii kolejowej E30 zamkną wiadukt przy ul. Zielony Most. 

Rower na każdą kieszeń

Krakowianie od 1 marca mogą korzystać z rozbudowanego systemu roweru miejskiego Wavelo, który oprócz innowacji technicznych, wprowadził rozbudowany cennik, dostosowany do różnych potrzeb użytkowników. Jeśli zatem korzystacie z roweru miejskiego codziennie, zachęcamy do wykupienia abonamentu, a jeżeli nie planujecie regularnych podróży, skorzystajcie z opcji „pay as you go”, czyli płacę tyle, ile jadę.

Wyczyścimy pomnik Wieszcza

Do końca czerwca mają zakończyć się prace konserwatorskie przy pomniku Adama Mickiewicza w Rynku Głównym. Najważniejszym zadaniem będzie oczyszczenie zabrudzonych elementów kamiennych i figur z brązu, prawdopodobnie znowu za pomocą sproszkowanych łupin orzechów arachidowych, jak w przypadku Pomnika Grunwaldzkiego. ZIKiT ogłosił właśnie przetarg na odnowę zabytku.