Ogólne

Więcej światła w tunelu KST

Na przełomie września i października odbędzie się kompleksowy przegląd oświetlenia w tunelu Krakowskiego Szybkiego Tramwaju, pierwszy na taką skalę od otwarcia, czyli od 2008 r. Po przeglądzie zostaną naprawione ewentualne usterki, uzupełnione brakujące źródła świetlne, a następnie lampy zostaną dokładnie oczyszczone z zabrudzeń.

Zmiany na linii 501

Skrócenie trasy autobusu 501 poprawi umożliwi wzmocnienie dwóch bardzo popularnych linii – 139 i 152. Dzięki temu, wraz z wprowadzeniem szkolnych rozkładów jazdy (czyli już od 27.08), autobusy 139 będą kursować dwukrotnie częściej, natomiast częstotliwość linii 452, która wzmacnia linię 152, zostanie zwiększona do 20 minut.

Trzy nowe ścieżki rowerowe

W najbliższych dniach ZIKiT ogłosi przetarg na budowę kolejnych ścieżek rowerowych, które powstaną jeszcze w tym roku. W sumie będą mierzyć 4,5 km i ich budowa zostanie zrealizowana w ramach Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych (ZIT), czyli przy udziale środków z Unii Europejskiej.

Tramwajem do szkoły i przedszkola

Od 1 września do 30 czerwca 2017 r. uczniowie szkół podstawowych i przedszkolaki będą podróżować po Krakowie bezpłatnie komunikacją miejską. Decyzję w tej sprawie podjęła Rada Miasta Krakowa. Bezpłatne przejazdy mają być nie tylko formą wsparcia dla rodzin z dziećmi, ale też zachętą dla najmłodszych krakowian, aby taki środek transportu wybrali również w przyszłości.

Kraków bez korków, hałasu i spalin

Czy jesteśmy w stanie zrezygnować z podróży samochodem po Krakowie? Tak, i najlepszym tego dowodem były Światowe Dni Młodzieży, kiedy miasto zdominowali pasażerowie komunikacji miejskiej, piesi i rowerzyści. Fundacja Otwarty Plan i ZIKiT w ramach kampanii edukacyjno-informacyjnej „Kraków. Mobilność aktywna” będą zachęcać krakowian do zmiany nawyków komunikacyjnych. Na mieście pojawiły się już pierwsze citylighty, a akcja promocyjna potrwa aż do jesieni.

Zielony parking w Nowej Hucie

Do końca października na osiedlu Centrum A w rejonie Klubu Jędruś powstanie parking ekologiczny, a zaniedbany teren zostanie uporządkowany oraz wzbogacony o małą architekturę. Znajdzie się tutaj miejsce dla kilkunastu samochodów. Ekologiczny parking jest połączeniem ażurowej płyty i wyrastającej w wolnych przestrzeniach trawy. Jest też bardziej korzystny w czasie opadów, ponieważ lepiej zbiera wodę.

Pełna gotowość ZIKiT w czasie ŚDM

Każdego dnia przez 24 godziny na dobę pracownicy Zarządu Infrastruktury Komunalnej i Transportu monitorowali sytuację na drogach i trasach komunikacji miejskiej oraz reagowali na bieżąco na wszystkie dodatkowe utrudnienia i niespodziewane sytuacje.

Komunikacja miejska bije rekordy popularności!

Od rozpoczęcia Światowych Dni Młodzieży komunikacja miejska w Krakowie przeżywa prawdziwe oblężenie. Tylko wczoraj (wtorek, 27 lipca) autobusami i tramwajami podróżowało ponad milion pasażerów. Ponadto dotychczas sprzedano 35 tys. specjalnych biletów na czas ŚDM za 15 zł. Tylko wczoraj kupiło je 15 tysięcy osób.

Pierwszy dzień ŚDM w komunikacji miejskiej

Wczoraj przez cały czas inspektorzy ZIKiT monitorowali sytuację na ulicach Krakowa dzięki 24-godzinnym dyżurom w Centrum Sterowania Ruchem oraz bezpośrednio w terenie. Nie był to łatwy dzień, bo sytuacja na mieście rozwijała się bardzo dynamicznie, a grupy pielgrzymów – mimo wcześniejszych zapowiedzi, że będą przemieszczać się głównie pieszo, chętnie korzystały z komunikacji miejskiej. Dlatego za każdym razem śpieszyliśmy im z pomocą.

Pomagamy pielgrzymom poruszać się po Krakowie

Setki osób dziennie zaglądają do punktów informacji ZIKiT w poszukiwaniu informacji dotyczących komunikacji i  topografii miasta, a wśród nich przeważają pielgrzymi, którzy jeszcze niezbyt dobrze orientują się w Krakowie. Informacji szukają nawet w nocy, dlatego przez cały tydzień ŚDM Punkt Informacji na Rondzie Mogilskim będzie czynny 24 h na dobę.

POLECAMY