Ogólne

Remonty w przejściach podziemnych

W tym roku planowane są drobne remonty w przejściach podziemnych. Podajemy lokalizacje, w których będą prowadzone prace.

Przygotowania do Światowych Dni Młodzieży weszły na nowy poziom

Wielomiesięczne przygotowania ze strony Zarządu Infrastruktury Komunalnej i Transportu zaowocowały ogłoszeniem pierwszych przetargów związanych z organizacją Światowych Dni Młodzieży. Kolejne są w zaawansowanej fazie przygotowania. Chodzi m.in. dostarczenie toalet przenośnych, opracowanie organizacji ruchu i remonty dróg, po których poruszać się będą pielgrzymi.

Nowości w pracy kontrolerów biletów

Od 1 lutego w krakowskich tramwajach i autobusach pojawią się kontrolerzy w jednolitych strojach służbowych. Będą bardziej widoczni dla pasażerów oraz w razie potrzeby udzielą informacji na temat biletów czy komunikacji miejskiej. Zmiana stroju nie będzie dotyczyć wszystkich, bo nadal połowa zespołów kontrolerskich, będzie pracować w cywilnym ubraniu. 

Trwa wymiana zniszczonych wiat przystankowych

Wiaty są wymieniane z uwagi na fakt, iż po kilkunastoletnim (min. 15-16 lat) okresie użytkowania nie nadają się już do dalszej eksploatacji w stopniu zapewniającym zarówno bezpieczeństwo (skorodowane i odpadające elementy konstrukcyjne dachu i słupów, przestarzała instalacja elektryczna) jak i komfort (np. przeciekające dachy, brak podświetlanego wyposażenia).

Pięciu chętnych na rower miejski

Więcej stacji i nowych rowerów, nowoczesne oprogramowanie i jazda na rowerze miejskim przez cały rok, a nie tylko od marca do listopada  – to najciekawsze zmiany jakie planowane są w systemie KMK Bike. Obecnie Zarząd Infrastruktury Komunalnej i Transportu jest na etapie wyboru operatora na kolejne lata. Do postępowania koncesyjnego zgłosiło się 5 firm, natomiast w dialogu technologicznym uczestniczyło 7 podmiotów.

Zezwolenia - handel okazjonalny

ZARZĄD INFRASTRUKTURY KOMUNALNEJ I TRANSPORTU W KRAKOWIE informuje IŻ W 2016 ROKU WNIOSKI O WYDANIE ZEZWOLENIA NA ZAJĘCIE PASA DROGOWEGO Z OKAZJI ODPUSTÓW ORAZ DNIA WSZYSTKICH ŚWIĘTYCH można składać bezpośrednio na dzienniku podawczym ZIKiT, przy ul. Centralnej 53 w Krakowie lub za pośrednictwem urzędu pocztowego w terminach podanych w poniższej tabeli:

Bilet na mecz ważny także w tramwaju

Organizatorzy imprez masowych odbywających się w Krakowie – sportowych, kulturalnych, czy naukowych, mogą zakupić uprawnienia do przejazdów komunikacją miejską dla swoich gości. Dzięki temu osoby posiadające bilet wstępu na wydarzenie (np. mecz czy konferencję naukową) w terminie w którym się ono odbywa, mogą podróżować po Krakowie bez konieczności kupowania biletu na tramwaj czy autobus. Kraków był jednym z pierwszych miast w Polsce, które wprowadziło takie ułatwienie. Skorzystają z niego np. kibice trwających właśnie Mistrzostw Europy w Piłce Ręcznej Mężczyzn.

Poszukiwania wapienia na plac Mariacki. Badania na finiszu

- Z uwagi na właściwości fizyko-mechaniczne oraz skład mineralogiczny skała wapienna nie jest odpowiednio dobrym materiałem na kostkę brukową. Badamy już po tym kątem szósty materiał, tym razem wapień francuski. Są to czasochłonne badania i potrwają jeszcze do końca stycznia – mówi dr inż. Joanna Hydzik-Wiśniewska z Laboratorium Badania Właściwości Skał i Wyrobów Kamieniarskich z Katedry Geomechaniki, Budownictwa i Geotechniki Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie.

Integracyjny ogródek jordanowski przy Meissnera już powstaje

Urządzenia zabawowe, dostosowane do potrzeb dzieci w różnym wieku i o różnym stopniu sprawności, będą główną atrakcją nowego ogródka jordanowskiego na Prądniku Czerwonym. Rodziców ucieszą pewnie stojaki rowerowe, ławeczki i dużo zieleni - na miejscu zostaną posadzone nowe drzewa i roślinność ozdobna, bezpieczna dla najmłodszych (bez trujących owoców, kłujących cierni czy igieł). Otwarcie ogródka planowane jest w sierpniu.

Podsumowanie I edycji budżetu obywatelskiego

Nowe skwery, ścieżki zdrowia, przejścia dla pieszych, zadaszony parking rowerowy – to tylko kilka zadań z pierwszej edycji budżetu obywatelskiego (realizowanej w latach 2014-2015), z których można już korzystać. Dokładnie 23 zdania zostały zrealizowane przez ZIKiT, a 5 jest obecnie kontynuowanych, z uwagi na konieczność uzyskiwania decyzji administracyjnych i trwających uzgodnień z odpowiednimi urzędami.