Ogólne

Dostawcy na rowerach, czyli nowy pomysł na transport w Rynku

Zamiast ciężkich samochodów, krążących wokół Rynku i trujących spalinami przechodniów, część towarów do restauracji, pubów czy sklepów - mogliby rozwozić dostawcy na rowerach. W tym pomyśle chodzi nie tylko o ekologię, ale o znalezienie alternatywy dla wjazdu aut dostawczych do zabytkowego centrum. Tym bardziej, że nowy sposób może sprawić, żeby dowóz towarów odbywał się szybciej.

Ruszają remonty nakładkowe

Zarząd Infrastruktury Komunalnej i Transportu informuje, że w przyszłym tygodniu rozpoczną się remonty nakładkowe ważnych arterii na południu Krakowa. Robotnicy będą wymieniać asfalt przy ul. Brożka, Nowosądeckiej, Zakopiańskiej i Skotnickiej.

Remont parkingu na placu Matejki

Do końca marca potrwa remont parkingu na placu Matejki, z którego ucieszą nie tylko kierowcy, ale też piesi, których denerwowała odpadająca co chwilę kostka brukowa. Koszt prac to około 50 tys. zł.

Dlaczego Strefa Płatnego Parkowania powinna mieć zróżnicowane ceny?

Jednolita opłata w całej strefie parkowania przyciąga kierowców do ścisłego centrum Krakowa – obecnie kierowca zapłaci za parkowanie pod Wawelem tyle samo, co kilka kilometrów dalej – przy ul. Czarnowiejskiej.  W dodatku godzina postoju (stawka 3 zł za pierwszą godzinę), kosztuje mniej niż przejazd komunikacją miejską w obie strony. Jeśli nie chcemy, by ulice w centrum Krakowa były non stop zastawione samochodami i zanieczyszczone spalinami pojazdów, krążących w kółko w poszukiwaniu miejsca do zaparkowania, wypróbujmy pomysł zróżnicowania opłat za postój. Część kierowców zrezygnuje z dojazdu samochodem do ścisłego centrum, a część wybierze komunikację miejską.

Przebudowa ul. Przewóz może zakończyć się szybciej

Wszystko wskazuje na to, że oczekiwana przez mieszkańców inwestycja  - przebudowa ul. Przewóz, zakończy się jeszcze w tym roku, a nie jak planowano w 2018 r.

Remonty nakładkowe ulic

Program nakładkowy sprawdza się w Krakowie i dlatego w tym roku tą metodą zostaną wyremontowane kolejne ulice. Pierwsze prace planowane są pod koniec marca.

Jeszcze mniejszy pobór prądu

Kilkadziesiąt procent mniej prądu, w porównaniu do obecnie stosowanych technologii oświetlenia miasta, mogą pobierać latarnie uruchomione w ramach systemu, nad którym pracuje AGH i ZIKiT.

Raport z konsultacji społecznych - tramwaj na Azory

Na stronie internetowej Miejskiego Centrum Dialogu dostępny jest raport z konsultacji społecznych, prowadzonych dla  budowy linii tramwajowej KST etap III (os. Krowodrza Górka - os. Azory). Konsultacje były prowadzone w okresie od 5 listopada do 4 grudnia 2015 r. Pełna treści raportu dostępna jest TUTAJ.

 

Co na stronę? Podsumowanie sondy

Nowe inwestycje w Krakowie i utrudnienia w ruchu to najbardziej poszukiwane informacje na stronie internetowej ZIKiT zdaniem internautów. Dziękujemy za udział w naszej sondzie i zapraszamy do głosowania w kolejnej. W marcu pytamy o trasy rowerowe.

Informacja o budżecie obywatelskim w galeriach handlowych

Przez cztery dni marca inspektorzy Zarządu Infrastruktury Komunalnej i Transportu będą udzielać mieszkańcom informacji na temat budżetu obywatelskiego. Punkty informacyjne znajdą się w galeriach handlowych. Przypominamy, że trwa właśnie trzecia edycja projektu. Przez cały marzec można składać propozycje zadań.